
13 minút
[NOVINÁRSKA CENA 2024] Nominácie a ocenenia
21. ročník Novinárskej ceny.
Do 10 kategórií Novinárskej ceny 2024 sa prihlásilo 165 novinárok a novinárov s 340 príspevkami. Celkovo išlo o 44 redakcií, pričom 12 z nich získalo aspoň jednu nomináciu. Najviac nominácií získal Denník N - 8, redakcia SME má 6 nominácií a 4 získala verejnoprávna STVR.
#NOVINÁRSKA CENA 2024
Do 21. ročníka Novinárskej ceny sa prihlásilo 165 novinárov a novinárok s 340 príspevkami naprieč 10 kategóriami. Zapojilo sa 44 redakcií, 12 z nich získalo aspoň jednu nomináciu. Najviac nominácií získal Denník N - 8, redakcia SME má 6 nominácií a 4 nominácie získala verejnoprávna STVR.
Prihlásené príspevky hodnotilo 38 osobností novinárskeho, kultúrneho, vedeckého a spoločenského života. Najviac prihlásených bolo rozhovorov, reportáží, komentárov a investigatívnych príspevkov.
„Kvalitná žurnalistika si zaslúži spoločenské uznanie. Sme hrdí na to, že Novinárska cena si už 21 rokov drží postavenie prestížneho ocenenia. Chcem preto poďakovať všetkým našim partnerom za podporu, vďaka ktorej môžeme v tejto práci pokračovať“, povedal riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák.
#Od prezidentských volieb, cez vojnu na Ukrajinu až po sociálne témy
Téma prezidentských volieb dominovala v kategórii Rozhovor a diskusia. Silné príspevky opäť vznikli aj v téme vojny na Ukrajine. Vo viacerých kategóriách sme zaznamenali vysoký počet kritických príspevkov odhaľujúcich chronické problémy slovenského zdravotníctva, či zlyhávania systému v oblasti pomoci znevýhodneným skupinám. Objavili sa tiež kvalitné práce venované tabuizovaným témam ako alkoholizmus či gambling.
V kategórii Investigatívna žurnalistika, ktorá tento rok spojila písané aj audiovizuálne príspevky, porota vyzdvihla vysokú kvalitu výstupov vďaka využívaniu otvorených zdrojov a komplexnej práci s dátami, aj v teréne.
#Kampaň: Bez faktov to nemá cenu
Krédom 21. ročníka Novinárskej ceny bolo heslo „bez faktov to nemá cenu.
“Vďaka spolupráci s prieskumnou agentúrou NMS Market Research Slovakia sme v nej priniesli fakty o tom, ako slovenská verejnosť vníma médiá a čo o nich vie. Dobrou správou je, že v porovnaní so susednými krajinami v regióne je slovenská verejnosť nadpriemerne ochotná platiť za kvalitný mediálny obsah. Výsledky však zároveň potvrdili nízku mieru dôvery v štandardné médiá, osobitne tým dostupným za poplatok – len 36 percent. Práve tie sú však dlhodobo terčom útokov od vrcholných politických predstaviteľov,“ zhodnotil Fedor Blaščák.
Rada Novinárskej ceny aj tento rok udelila špeciálnu Cenu otvorenej spoločnosti za výnimočný prínos v oblasti úsilia o pozitívnu spoločenskú zmenu.
Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo pri príležitosti Dňa masmédií 20. mája 2025 v Starej tržnici v Bratislave.
#NC 2024 - NOMINÁCIE A OCENENIA
#Komentár (písaná žurnalistika)
Tohtoročné texty v kategórii komentár opäť potvrdili pohyblivosť hraníc žánru. Porotu zaujali tak sociálne ladené reportážne komentáre ako aj esejistická podoba analýz širších spoločenských súvislostí. O víťaznom texte nakoniec rozhodla okrem kvality obsahu a originality textu práve čistota žánru: víťazný komentár okrem iného vynikol nespochybniteľným novinárskym fortieľom.
Ján FÜLE [SME]:
Želáme skoré mediálne uzdravenie, doktor VisolajskýPetra Eller [JÁDU]:
Ako základná škola systematicky vymazávala identityDominik Želinský [Kapitál]:
Antifašistické mimikry
#Reportáž (písaná žurnalistika)
Reportážne texty roku 2024 ponúkli pohľad na realitu, ktorá môže pôsobiť ťaživým a neraz až beznádejným dojmom. Výber tém, ktorým sa autorky a autori venovali, odhaľuje mnohé systémové zlyhania a osobné tragédie – čitateľ tak neraz nadobúda dojem, akoby bol „pokazený celý svet“.
Reportéri však v tomto náročnom priestore zostávajú – s odhodlaním, odvahou a vierou, že pomenúvať problémy má zmysel. Ich práca pripomína neúnavné „písanie reklamácií“ v mene verejnosti. Aj v roku 2024 sa ukázalo, že kvalitná reportáž má silu upozorňovať na nespravodlivosť a zároveň hľadať nádej a cestu k zmene.
Lukáš ONDERČANIN [SME]:
Nenadávať na Trumpa, nekritizovať Orbána. Ako Poľsko a Maďarsko prišli o verejnoprávne médiáMária Benedikovičová [Denník N]:
Reedukačné centrum alebo dom hrôzy? Sklo na podrezanie, lieky od skladníčky, šúľanie tabaku namiesto školyTomáš Čorej [Denník N]:
Čaputová sa dozvedela, že Rusi zaútočia, večer predtým, Naď ani nešiel spať. Ako slovenskí politici reagovali na začiatok vojny
#Rozhovor (písaná žurnalistika)
Najlepšie rozhovory ukázali, že novinári a novinárky dokážu byť nielen empatickí, ale aj odvážni a argumentačne presní. Vytvárali priestor pre otvorený dialóg a hľadanie odpovedí, ktoré sú v polarizovanej spoločnosti vzácne. Či už išlo o názorového oponenta, človeka prežívajúceho ťažké životné obdobie, alebo splnomocnenca vlády, ktorý otvorene opisuje svoju prácu – všetky tieto príbehy ukazujú nielen veľké úsilie, ale aj odvahu a ľudskosť mnohých ľudí v našej krajine. Osobitne na príklade veterána OttaŠimka, ktorý v rozhovore s Dušanom Miškovičom v pravej chvíli mobilizuje ducha demokratickej spoločnosti.
V čase, keď sa spoločenské a osobné krízy prepletajú a udržať si vnútornú rovnováhu je čoraz náročnejšie, majú kvalitné rozhovory mimoriadnu hodnotu. Mnohé z nich priniesli čitateľom vzácne povzbudenie a možno aj úľavu od úzkosti či smútku.
Lukáš KEKELÁK [POSTOJ]:
Lekár, ktorý sa vrátil a znova odišiel: Naším najväčším problémom je lekárska gerontokracia, ktorá odmieta zmenyMiro Kern [Denník N]:
Diplomat z Blanárovho kabinetu: Minister uveril konšpiráciám, utajil Lavrova a vyhýba sa IzraeluIveta Tanoczká [Denník N]:
Režisér Pekarčík o deťoch vo vojne - Tu sme lovili signál a Rusi lovili nás, povedalo jedno z ukrajinských dievčat
#Ekonomický príspevok (písaná žurnalistika)
Kategória Ekonomický príspevok ani v tomto roku nebola mimoriadne bohato zastúpená. Porota ocenila príspevky, ktoré ponúkajú analytický, komplexný pohľad na dobre zvolený aktuálny problém, ktorý rozoberú a poukážu na jeho príčiny, aj na dôsledky, ku ktorým vedie. Myslíme si, že existuje viacero oblastí, ktoré by si podobný prístup zaslúžili - aj keď je to z hľadiska času i úsilia náročnejšia cesta, môže výrazne prispieť k skvalitneniu verejnej debaty o slovenských problémoch.
Tomáš HRIVŇÁK [DENNÍK N]:
V komunizme hladovali, dnes bohatnú rýchlejšie než Slovensko. Ako sa z Rumunska stal sebavedomý štátMarián Koreň [EURACTIV]:
Takáč tlačí výzvou farmy do nákupu kombajnov, väčšina ich nechceMarianna Onuferová [Denník N]:
Elity úplne rezignovali na úlohu dávať krajine a ľuďom nádej, hovorí ekonóm Kahanec
#Investigatívna žurnalistika (písaná a audiovizuálna)
Pri kategórii investigatívna žurnalistika sa opäť ukazuje, akú dôležitú úlohu zohrávajú médiá pri kontrole verejných financií a pri sledovaní tých, ktorým boli zverené. Médiá, vrátane tých regionálnych, publikovali aj tento rok naozaj kvalitné príspevky, ktoré zdôrazňujú, že na Slovensku nemôže platiť – kúp si vilu zo štátneho a súkromný penzión k tomu. Výsledky práce investigatívnych novinárov sú dôkazom, že aj napriek náročným podmienkam je tento typ žurnalistiky v demokratickej spoločnosti nevyhnutný.
Eva ŠTEFANKOVÁ, Mária BENEDIKOVIČOVÁ [ICJK, DENNÍK N]:
Vilu vo Francúzsku kúpila Kažimírova partnerka za peniaze od Brhela, naznačujú dokumentySoňa Jánošová, Kristýna Peštová [SME]:
Zo zbierok na chorých ľudí profituje žena zo Záhoria. Vyzbierala už 1,2 milióna eurBarbora Šišoláková [STVR]:
Čo oči nevidia, zákazníka nebolí
#Reportáž (audiovizuálna žurnalistika)
Tohtoročné reportáže v kategórii Audiovizuálna žurnalistika- reportáž priniesli dôležité témy, príbehy, silných respondentov a ukázali, že naši novinári vedia pracovať s témou aj obrazom na vysokej úrovni. V mnohých príspevkoch porota ocenila aj profesionálnu kameramanskú prácu, ktorá podčiarkla emóciu a výpoveď reportáže. Veríme však, že ak sa podarí do budúcna viac preniknúť do hĺbky tém a pridať širší pohľad či spoločenský kontext, reportáže budú mať silnejší dopad na diváka aj verejnú diskusiu.
Jozef KUBÁNEK [STVR]:
Susedia z priekopy smrtiRadovan Antoži [TV JOJ]:
Ničivé povodne v ČeskuIvan Brada [STVR]:
Hrobárovi z lopaty
#Rozhovor a diskusia (audiovizuálna žurnalistika)
Vo volebnom roku 2024 bola aj žurnalistika zahltená diskusiami politikov a témami volieb doma i v zahraničí. Porota ocenila, že napriek silnejúcim snahám o rôzne dezinterpretácie udalostí či javov, novinári nepoľavili v plnení svojej služby voči verejnosti a náležite pomenúvali a objasňovali fakty.
Porota vyzdvihla aj cieľavedomosť autorov pri odhaľovaní neznámych alebo už zabudnutých stránok histórie krajiny, ako aj inovatívnosť v rozhovoroch s novými typmi respondentov o témach, často presahujúcich hranice Slovenska. Tak ako už vlani, porota by očakávala viac príspevkov, zameraných na zásadné sociálne témy, ktoré ovplyvňujú každodenný život ľudí a formujú ich postoje a názory.
Michal KOVAČIČ [TV MARKÍZA]:
NA TELO PLUS - Rozhovory s kandidátmi na prezidentaAdel Ghannam [360tka.sk]:
V. Pčolinský - Vojna v polícii bude ešte dve volebné obdobia, na SIS sme používali aj kamery z AliexpressuKarolína Lacová [STVR]:
Voľby prezidenta 2024 - Duel kandidátov: Ivan Korčok a Peter Pellegrini
#Podcast
Do Novinárskej ceny sa aj tento rok prihlásilo množstvo veľmi vydarených podcastov. O finálovej trojke sme mali v porote pomerne rýchlo jasno – vybrané príspevky skombinovali poctivú reportérčinu s dôrazom na dôslednú analyticko-rešeršnú prácu a kreatívny, osobitý spôsob komentovania a vysvetľovania rozbúrenej doby, v ktorej žijeme. To odráža pestrosť, s akou podcasteri a podcasterky pristupujú k tomuto stále pomerne čerstvému médiu, a svedčí to o neustále rastúcej kvalite slovenskej scény – za čo všetkým, ktorí sa prihlásili, ďakujeme.
Kristína JANŠČOVÁ, Kristína GYURÍKOVÁ, Adam BLAŠKO, Viktor HLAVATOVIČ [SME]:
Piatoček - Prezidentský špeciál (feat. kandidáti)Zuzana Kovačič Hanzelová, Marek Franko, Jana Maťková [SME]:
Dobré ráno - PrezidentiKatarína Urban Richterová [Denník N]:
Tajné korene
#Občianska žurnalistika
V kategórii Občianska žurnalistika oceňujeme hlasy, ktoré vznikajú zdola – iniciatívnych jednotlivcov, komunity či neformálne kolektívy, ktoré vstupujú do verejného priestoru s cieľom upozorniť na prehliadané témy, nespravodlivosť alebo zlyhávanie systému. Prinášajú svedectvá, ktoré by inak možno neodzneli, a robia tak s empatiou, odvahou a vierou, že slovo má moc meniť svet.
Jana RAJCOVÁ:
Exodus.ReportPetra Eller:
Rovnoprávnosť počas volieb v roku 2024 stále nie je samozrejmosťou
#Regionálna žurnalistika
Kategória Regionálna žurnalistika už niekoľký rok po sebe zaznamenáva zvyšujúcu sa úroveň súťažných príspevkov. Rozpätie tém kopíruje rôznorodosť jednotlivých regiónov. Autorky a autori sa venujú veľkému množstvu dôležitých oblastí - od politických tém a odhaľovania nekalých praktík na regionálnej úrovni, až po osvetu v kontexte psychického zdravia, či upozorňovanie na stále pretrvávajúce netolerantné predstavy o menšinách. Viaceré súťažné príspevky by sa pritom nestratili ani v celoplošných médiách a môžu byť základom pre naše hlbšie porozumenie slovenskej spoločnosti.
Lenka HANÍKOVÁ [DENNÍK KORZÁR PREŠOV]:
Babráci či klamári? Skolaudovali stavbu, ktorá neexistuje. Aby obec dostala dotácieAlexander Ernest [Rádio Regina Stred / STVR]:
Bruselská poštaMartina Sivačková [Mestská televízia Ružomberok]:
Parahokejista
#ŠPECIÁLNE CENY
#Inovatívna žurnalistika
Rada súťaže Novinárska cena sa tento rok rozhodla neudeliť cenu za inovatívnu žurnalistiku.
Inovácia nemusí spočívať len v technickom spracovaní, ale aj v originálnom prístupe k téme či jej výbere. Tento rok však žiadny z nominovaných príspevkov nenaplnil očakávania spojené s touto kategóriou. Zároveň sme presvedčení, že znižovanie kritérií nie je správnou cestou. Možno k útlmu inovatívnych prístupov prispieva celospoločenská únava či rastúci tlak na produktivitu v redakciách. Veríme však, že ide len o dočasný jav a v ďalšom ročníku si táto cena opäť nájde svojho laureáta.
#Cena Otvorenej spoločnosti
Karol SUDOR [DENNÍK N]:
Rodina Frešovcov, ktorá sa stará o vážne chorého Alana 24 hodín: Dosť! Štát sa k nám už takto nemôže správať
Rada súťaže udelila Cenu otvorenej spoločnosti za rok 2024 Karolovi Sudorovi za rozhovor, ktorý je obžalobou a zároveň výkrikom a volaním po spravodlivosti.
Karol Sudor je svojimi rozhovormi dobre známy. Vypracoval si v tomto klasickom žánri vlastný štýl, založený na tom, že vždy majú hĺbku aj šírku, sú vedené s empatiou, na pozadí dôkladnej prípravy a so zvedavosťou a dôrazom „malého princa“.
Preto dlhodobo vysoko prevyšujú úroveň bežnej produkcie v danom žánri, od roku 2007 je to jeho šieste ocenenie Novinárskou cenou. Ocenená práca tohto v tomto ročníku však predstavuje celkom výnimočný novinársky počin. Pracoval na ňom niekoľko mesiacov a výsledkom je vyčerpávajúci obraz situácie rodiny s ťažko chorým dieťaťom, o ktorého sa rodina stará sama. Ocenený text je náročné čítanie, ktoré je zároveň obžalobou – štátu a nefunkčnosti systému zdravotnej starostlivosti v prípade kategórie ťažko chorých pacientov odkázaných na domácu starostlivosť.
Český lekár Václav Vojta, autor slávnej tzv. Vojtovej metódy na liečbu hybných porúch u detí tvrdil, že sa v mnohom pri vývoji tejto metódy inšpiroval od matiek, a hovoril: „Mama má vždy pravdu.“ Myslíme si, že táto téza platí aj tu.
Preto, okrem ocenenia pre autora rozhovoru, Nadácia otvorenej spoločnosti preberie za rodinu Frešovcov všetky náklady spojené s právnou pomocou v prípade tejto žaloby.
Hlavným partnerom Novinárskej ceny je Nadácia Slovenskej sporiteľne.
Partnermi súťaže sú okrem MEMO 98 aj Slovenská sporiteľňa, Nadácia ESET, Nadácia Zastavme korupciu, Človek v ohrození, Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva, agentúra NMS Market Research Slovakia a agentúra Mayer/McCann Erickson.