
10 minút
Politické diskusie za 15 mesiacov - koaličnejšia STVR, bojkot hnutia Slovensko
25. október 2023 - 26. január 2025
Pozreli sme sa na politické diskusie 6 elektronických médií (RTVS/STVR, TV Markíza, TA3, TV JOJ a Rádio Expres) od nástupu štvrtej vlády Roberta Fica (október 2023 - január 2025).
#Stále viac koaličná STVR, ignorované hnutie Slovensko, celkovo dominancia parlamentných strán
#Úvod
#Hlavné zistenia
1) Dominancia parlamentných strán
Podobne ako sme upozornili v našich analýzach diskusných relácií (11. júla a 27. októbra 2023, 19. apríla a 5. júna 2024 ), v sledovaných reláciách aj tentokrát dostali priestor TAKMER VÝLUČNE zástupcovia parlamentných politických strán, resp. strán, ktoré sa do NR SR dostali na kandidátnej listine niektorej z parlamentných strán (prípad subjektu Národná koalícia na kandidátke SNS).
V predčasných parlamentných voľbách 2023 parlamentné strany získali spoločne 83,25% hlasov (43,26% koalícia vs 39,99% opozícia), strany, ktoré sa do NR SR nedostali, no dosiahli aspoň 2% (boli také 4) získali spoločne 14,27%, a zvyšné strany spoločne 2,37%. V sledovaných 6 politických diskusiách je však podiel parlamentných strán v sumáre 97,95%, zatiaľ čo podiel zvyšných strán bol 2,05% (z toho 1,68% pre spomenuté 4 väčšie strany).
Tento mediálny trend skresľuje politickú scénu v prospech dominantných strán, čím posilňuje existujúce status quo, a zároveň zvyšuje riziko nepoznaných predvolebných prekvapení - keďže občan počas volebného cyklu nemá možnosť v skutočne kritickej diskusii spoznať iné politické zoskupenia či alternatívy.
Toto konštatovanie je do istej miery zarážajúce aj vo svetle skutočného nastavenia politickej reality a faktov - v predčasných parlamentných voľbách 2023 získali 2 ďalšie strany (Republika a Aliancia) viac ako 3% voličských hlasov, čo im umožnilo získať štátne príspevky za hlasy, aj za činnosť (v sumárnej sume pre obe strany viac ako 7 mil. EUR, teda takmer rovnako ako získalo KDH).
Legitimita v inej miere platí aj o strane Demokrati, ktorá limit na štátne príspevky nedosiahla iba tesne (2,93%), prípadne o strane Sme rodina (2,21%).
Bolo by prínosné, keby občania mali možnosť lepšie sledovať činnosť politických subjektov, zhodnotiť, či napĺňajú demokratické princípy, alebo v nich majú nedostatky, a zároveň vidieť, kto a akým spôsobom tieto strany zastupuje. Keďže politické strany sú financované aj z verejných zdrojov, verejnosť by tak získala lepší prehľad o ich aktivitách a rozhodovaní.
Zároveň by väčšia účasť menších strán v politických diskusiách lepšie odrážala ich popularitu v prieskumoch verejnej mienky. Ignorovanie dlhodobých výsledkov verejnej mienky je obzvlášť zarážajúce v prípade verejnoprávnych médií. Na túto nerovnováhu sme upozorňovali už pred predčasnými parlamentnými voľbami v roku 2023, keď bolo v diskusiách podhodnocované vtedy mimoparlamentné Progresívne Slovensko.
Pokiaľ by sme zobrali do úvahy tradičné politické diskusie z pohľadu všetkých hostí (nielen zástupcov politických strán, resp. aktívnych politických predstaviteľov), najvýraznejší priestor pre nepolitických hostí poskytol Braňo Závodský v jeho relácii NAŽIVO na Rádiu Expres - podiel “nepolitických” hostí bol 57,8% (193 z celkového počtu 334 hostí).
Ďalšie relácie mali naopak, takmer výlučne politický rozmer, podiel nepolitických, expertných hostí bol nasledovný:
NA TELO (TV Markíza) - 12,94% (v období koaličného bojkotu relácia pozývala viacerých expertných hostí, od nástupu Karolíny Lacovej boli všetci 24 hostia politici).
V POLITIKE (TA3) - 6.57%
SOBOTNÉ DIALÓGY (RTVS/STVR) - 6,1%
O 5 MINÚT 12 (RTVS/STVR) - 5,66%
Na hrane (TV JOJ, skončila v apríli 2024) - 0%
2) Ignorácia Hnutia Slovensko
Hnutie Slovensko (aj spoločne s koaličnými stranami Kresťanská únia a Za ľudí) bolo v takmer všetkých diskusných formátoch systematicky opomínané. S výnimkou TV Markíza bolo hnutie najmenej zastúpeným parlamentným politickým subjektom v každej ďalšej diskusii. Najmenší podiel malo Hnutie Slovensko v relácii TA3 V politike (1,59%, 2x).
Hoci je účasť hostí v diskusii výsledkom individuálnej dramaturgie média, čísla naznačujú pomerne jednoznačný trend: v analyzovanom období bolo Hnutie Slovensko najmenej zastúpeným politickým subjektom - jeho predstavitelia boli zastúpení 21x, aj s koaličnou Za ľudí to bolo 25x (spomedzi 538 hostí z politických strán) - celkovo na úrovni 4,65%.
Všetky ďalšie subjekty mali celkovo aspoň dvojnásobne zastúpenie - KDH bolo v diskusiách 53x (9,85%), SNS 54x (10,04%), spoločne s Národnou koalíciou 61x (11,34%).
Zaznamenali sme viackrát vyjadrenia predstaviteľov dotknutých médií, viacerých novinárov, ako aj samotných predstaviteľov hnutia Slovensko, že politickí súperi (a možní oponenti v diskusii) explicitne odmietajú diskutovať s ich hnutím, predovšetkým so samotným predsedom Igorom Matovičom.
Sme si plne vedomí tejto politickej, ako aj mediálnej reality, ktorá je často vnímaná prizmou sledovanosti. Napriek tomu si myslíme, že praktiky systematického dlhodobého vynucovania si hosťa, resp. nehosťa by nemali patriť do štandardného mediálneho prostredia. Naopak, médiá by ich mali verejne pomenovať či odsúdiť a prípadne aplikovať inštitút prázdneho kresla.
3) Koaličný príklon verejnoprávnej STVR
Je tristné vnímať ako je RTVS/STVR už viac ako 7 mesiacov v provizórnom režime - a to napriek deklarovaným slovám o nevyhnutnosti zmeny a pripravenosti vládnej garnitúry postaviť problematickú inštitúciu na zdravé nohy.
Koaličné dôvody o jednostrannosti spravodajstva RTVS pod vedením Ľuboša Machaja - a tým “zdôvodnená” nutnosť vytvoriť novú STVR (čítaj ako snahu zbaviť sa bývalého vedenia a pokúsiť sa dostať verejnoprávne médium pod politickú kontrolu) - neboli pravdivé:
Naša analýza z 3.mája 2024 [World Press Day] Slovensko padá v rebríčku slobody tlače. Môže za to RTVS? rozhodnutí Rady pre mediálne služby ukázala, že sankciou voči RTVS sa skončil 1 podnet (2,6%), naopak, 29 podnetov (78%) bolo odmietnutých ako nedôvodných.
Spoločne s inými mimovládnymi organizáciami sme iniciovali verejnú výzvu proti navrhovanému zneniu zákonných zmien, ktorú podporilo viac ako 70 tisíc občanov (70 tisíc píše do Bruselu: Chceme nezávislú a slobodnú RTVS)
Napriek tomu koalícia zákon o STVR presadila a ten vstúpil do účinnosti 1. júla 2024. Bohužiaľ nová verejnoprávna inštitúcia odvtedy funguje iba s dočasne povereným štatutárom a bez vlastného kontrolného orgánu - Rady STVR (autor týchto riadkov je jedným z kandidátov na člena Rady).
Porovnali sme preto pôsobenie bývalého vedenia RTVS (GR Ľuboš Machaj a riaditeľka sekcie spravodajstva a publicistiky Anna Sámelová) so súčasným vedením STVR (dočasne poverený zástupca GR Igor Slanina a Mária Hlucháňová, ktorá v polovici decembra 2023 nahradila Annu Sámelovú, ktorá odišla na dlhodobý študijný pobyt a po návrate sa s novým vedením na pokračovaní spolupráce nedohodla).
Diskusie a rozhovory RTVS/STVR
Vo všetkých formátoch sme pod novým vedením zaznamenali zvýšený podiel koalície (len relácia Z prvej ruky si drží vzácnu vyrovnanosť):
O 5 minút 12 (50% vs 50% | 51,6% vs 48,4%) - koalícia vs opozícia (do júla 2024 | od júla 2024)
Sobotné dialógy (54,2% vs 45,8% | 59,3% vs 40,7%)
Otvorene s Annou Vargovou (60,7% vs 36% | 62,5% vs 36,1%)
Z prvej ruky (50,7% vs 49,3% | 50,9% vs 49,1%)
K veci (58,3% vs 30,6% | 72,7% vs 27,3%)
Pokiaľ ide o účasť individuálnych hostí v diskusiách, prístup k vrcholným predstaviteľom štátu sa po 1. júli 2024 a nástupe Igora Slaninu stal jednoznačne ústretovejším:
Premiér Robert Fico bol jediným hosťom 10x - z toho 9x v Sobotných dialógoch RTVS/STVR (médium sa stále drží tohto veľmi štedrej prezentácie, obzvlášť keďže ide o týždňovú periodicitu, teda predseda vlády má automaticky garantovanú 1/4 priestoru)
Prezident Peter Pellegrini jediným hosťom 5x - z toho 4x po nástupe dočasne povereného GR Igora Slaninu. Pre porovnanie, bývalá prezidentka Zuzana Čaputová bola hosťom diskusných relácií za obdobie predchádzajúcich 8 mesiacov (10/2023 - 6/2024) 2-krát.
4) Zastúpenie politických subjektov a ich predstaviteľov
Z politických subjektov to boli najčastejšie:
HLAS-SD (119x) - najprezentovanejšia strana v Rádiu Expres (34), TA3 (29), Markíza (20)
SMER-SSD (96x) - najprezentovanejšia strana v oboch verejnoprávnych diskusiách - v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy (20, z toho Robert Fico ako predseda vlády 9x), v televíznej relácii O 5 minút 12 (19)
PS (94x) - išlo o najprezentovanejšiu stranu v zaniknutej relácii TV JOJ (8), nominálne najviac účastí mala strana v TA3 (25)
SaS (79x) - jej predstavitelia boli najčastejšie v Rádiu Expres (19)
SNS/NK (54/7x) - najviac v TA3 (16/0)
Najčastejšie sa v 6 analyzovaných diskusiách objavili títo politickí predstavitelia:
Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD): 28-krát - najviac v TA3 (9) a v televíznej RTVS/STVR (6)
Michal Šimečka (PS): 26-krát - najviac v TV Markíza a v Rádiu Expres (po 6)
Milan Majerský (KDH) a Erik Tomáš (HLAS-SD): 23-krát - najviac v TA3 (obaja po 6) a tiež v televíznej RTVS (predseda KDH 6x) a v Rádiu Expres (minister E. Tomáš 6)
Andrej Danko (SNS): 22-krát - najviac v TA3 (8)
Branislav Gröhling (SaS): 20-krát - najviac v televíznej RTVS/STVR a v TA3 (po 6)
5) Zastúpenie žien
Celkovo sa v diskusiách objavilo 82 politikov a 18 političiek:
Progresívne Slovensko (21) bolo zastúpené 13 politikmi a 8 političkami
SMER-SSD (19) bol zastúpený 17 politikmi a 2 političkami
HLAS-SD (18) bol reprezentovaný 16 politikmi* a 2 političkami
SaS (13) reprezentovalo 9 politikov a 4 političky
KDH (10) bolo zastúpené 9 politikmi a 1 političkou*
Koalíciu Slovensko-Kresťanská únia-Za ľudí (7) zastupovalo 6 politikov a 1 politička
SNS/NK (5/1) zastupovali iba mužskí predstavitelia
Demokratov (4), Maďarskú alianciu (1), a ODS zastupovali tiež iba politici
Prezidentka Zuzana Čaputová
Ženské političky sa v diskusných reláciách objavili iba 60x (z 553 účastí politicky aktívnych hostí pôsobiacich na Slovensku) - ich podiel účastí tvoril 10,8% (pri našej poslednej analýze diskusií z jari 2024 bol tento podiel 11,6%).
V diskusiách sa objavilo 18 rôznych političiek - v minulom sledovanom období ich bolo 12, takže aspoň tu je vidieť istý posun. Političky tak tvorili 18% z celkového počtu 100 politických hostí (oproti 16,2% z minulého obdobia). Na druhej strane, 2/3 z daného počtu pochádza z dvoch liberálnych strán (8 z PS a 4 z SaS).