MEMO98

3 minuty

Napriek protestom, prezident ruský zákon podpísal. OMBUDSMAN SA OBRÁTIL NA ÚSTAVNÝ SÚD

[Foto]: Stránka Verejného ochrancu práv

Podľa občianskej spoločnosti môže „ruský" zákon znamenať neprimeraný zásah do súkromia aktívnych občanov, a výraznú administratívnu záťaž organizácií. Verejný ochranca práv ho považuje za diskriminančný a obracia sa na Ústavný súd pre posúdenie ústavnosti novely.

#PREZIDENT NAPRIEK ODPORU OBČIANSKEJ SPOLOČNOSTI
PODPÍSAL ŠIKANÓZNY RUSKÝ ZÁKON.

Prezident Peter Pellegrini dnes podpísal "ruský" zákon (novelu zákona č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov) v znení, ktoré je namierené proti mimovládnym neziskovým organizáciám.

#VYHLÁSENIE PLATFORMY PRE DEMOKRACIU

Platforma pre demokraciu, a MEMO 98 ako je člen, vyjadrujú sklamanie nad jeho rozhodnutím. Tu je jej vyhlásenie:

Sme sklamaní postojom prezidenta, na ktorého sa obrátilo množstvo pomáhajúcich – sociálnych, charitatívnych, zdravotníckych a vzdelávacích platforiem a organizácií a tiež predstavitelia samospráv a verejnej správy s konkrétnymi príkladmi, ako ich dnes podpísaný zákon šikanuje a ohrozuje. V konečnom dôsledku budú negatívne následky tohto zbytočného zákona znášať občania, ktorí dnes využívajú služby mimovládnych neziskových organizácií,“ konštatoval programový riaditeľ Platformy pre demokraciu Filip Vagač.

Platforma pre demokraciu je aj naďalej presvedčená, že predmetná právna norma je protiústavná a v rozpore s právom Európskej únie.

Apelujeme dnes na všetkých, ktorí majú právomoc obrátiť sa na Ústavný súd, hlavne na poslancov NR SR a Verejného ochrancu práv, aby svoje právo využili a zákon dali posúdiť Ústavnému súdu SR,“ dodal Filip Vagač.

Platforma pre demokraciu vyjadruje v tejto súvislosti vďaku všetkým platformám, organizáciám aj jednotlivcom, ktorí sa zapojili do aktivít proti „ruskému zákonu“ a na základe skúseností z Maďarska vyjadruje nádej, že právna norma bude v ďalších krokoch zastavená slovenskými alebo európskymi súdmi.

#INFOGRAFIKA

Tu je infografika popisujúca zmeny:

#OMBUDSMAN SA OBRACIA NA ÚSTAVNÝ SÚD

Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský ešte v ten istý deň (7. máj) neziskové organizácie podporil a informoval, že podá návrh na Ústavný súd SR na posúdenie ústavnosti tejto novely zákona. “Za problematické považujem najmä podradenie neziskových organizácií pod režim zákona o slobode informácií. Tento krok nepovažujem za súladný s koncepciou práva na informácie,” vysvetlil Róbert Dobrovodský.

Okrem iného spomenul, že "Ústava nedáva parlamentu právny základ na to, aby subjekt súkromného práva (napríklad mimovládna nezisková organizácia), mal totožnú povinnosť ako orgán verejnej moci." Som preto toho názoru, že zavádzanie ďalších povinností podľa zákona o slobode informácií pre neziskové organizácie nie je nevyhnutné v demokratickej spoločnosti."

Podrobnejšiu argumentáciu nájdete na jeho facebookovej stránke (7. máj), aj na oficiálnej webovej stránke VOP pred jeho schvaľovaním v NR SR (14. apríí).

AKTUALIZÁCIA [14.5.2025]

  • 14. mája vyšla novela č. 109/2025 v Zbierke zákonov, s účinnosťou od 1.6.2025

  • Verzia zákona č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby - do 31.5.2025

  • Verzia zákona č. 213/1997 Z.z. v znení novely - účinná od 1.6.2025