SLOVENSKÉ POLITIČKY A NOVINÁRKY NA FACEBOOKU

Ako sa správajú k prominentným ženám na našej najpopulárnejšej sociálnej sieti? Kto najviac útočí na novinárky a političky? Existujú prepojenia medzi dezinformačnými, pro-ruskými aktérmi a politickými stranami?

Pozreli sme sa ako sa na slovenskom Facebooku správajú k političkám a novinárkam.

#

#Ako sa správajú k političkám a novinárkam na slovenskom Facebooku?

Pozreli sme sa spätne na obdobie jedného roka (3. máj 2021 - 1. máj 2022) a zisťovali, ako sa správaju k prominentným ženám na našej najpopulárnejšej socialnej sieti. V rámci kvantitatívnej analýzy sme pracovali s 10 732 príspevkami (postami), ktoré sa buď objavili na FB stránkach a profiloch 11 monitorovaných političiek a novinárok (2 861 postov), alebo boli spomínane v rámci FB verejných skupín, stránok a overených profilov (7 871 postov). V rámci kvalitatívnej analýzy sme sa zamerali na top 50 postov na verejných FB skupinách,  stránkach a overených profiloch, kde boli spomínané monitorované političky a novinárky. 

#Hlavné zistenia

V rámci monitoringu sme zistili, že prominentné političky a novinárky sa stali terčom útokov a negatívnych kampaní zo strany viacerých aktérov, ktorí zároveň šírili prokremeľské naratívy. Z výsledkov našej analýzy taktiež vyplýva, že političky reprezentujúce liberálnejšiu politickú agendu boli častejšie terčom rodovo zameraných dezinformácií ako ich kolegyne reprezentujúce konzervatívnejšie hodnoty.

Dezinformačné kampane zamerané na političky a novinárky využívali sexistické a vulgárne komentáre na diskreditáciu svojich obetí s pravdepodobným všeobecným cieľom odradiť  ženy od účasti v politike ako aj od ich aktívnej participácie vo verejnom diskurze.



Z nášho monitoringu tiež vyplynulo, že prezidentka Zuzana Čaputová bola pre svoje priame a otvorené postoje týkajúce sa demokratických hodnôt, proeurópskeho a transatlantického smerovania Slovenska, ako aj vďaka jej dôslednej podpore právneho štátu a presadzovania spravodlivosti, hlavným terčom útokov zo strany rôznych aktérov, ktorí ju dehonestovali na základe jej fyzického vzhľadu, alebo ju obviňovali, že je zradkyňa, americká agentka, agentka cudzej mocnosti alebo že ju ovládajú Spojené štáty americké.

Aj niektoré ďalšie političky boli dehonestované na základe výzoru (účes), etnického pôvodu, alebo obviňované z korupcie.

Novinárky, ktoré boli súčasťou nášho monitoringu, sa tiež stali terčom dehonestujúcich, vulgárnych a sexistických útokov. V prípade Moniky Tódovej to bolo najmä zo strany tých politikov, ktorí boli predmetom jej investigatívnych reportáží. Podobne ako v prípade političiek aktéri útokov komentovali jej fyzický vzhľad, alebo ju nazývali ju Sorošovou dievčinou.

Sieťová analýza verejných FB skupín, stránok a overených profilov poukázala na prepojenie dezinformačných a pro-ruských aktérov s niektorými politickými stranami pri útokoch na političky alebo novinárky. Najviac viditeľní boli v tomto smere politici Ľuboš Blaha zo strany Smer-SD, Róbert Švec zo Slovenského Hnutia Obrody, ďalej bývalý politik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár a portál DAV DVA (Veci verejné).  

Na základe výsledkov monitoringu možno skonštatovať, že pohlavie je zneužívané na vytváranie kultúrnych rozdielov v spoločnosti a či tí, ktorí útočia na prominentné ženy na Facebooku patria zároveň k aktívnym šíriteľom prokremeľských naratívov.

Náš monitoringu potvrdil, že na Slovensku dochádza k využívaniu stereotypov a dezinformácií voči ženám, jednak v kontexte protizápadných a protiamerických nálad, ako aj v rámci koordinovaných kampaní proti prominentným političkám a novinárkam a potvrdil prepojenia medzi niektorými politickými stranami a dezinformačnými médiami.

Sieťová mapa sledujúca výskyt a šírenie kľúčového slova "Čaputová" na slovenských FB stránkach/FB skupinách (3. máj 2021 - 1. máj 2022). Veľkosť bubliny ilustruje počet interakcií pre všetky príspevky (posty), v ktorých bolo na danej FB skupine/FB stránke/FB overenom profile použité kľúčové slovo (Čaputová). Bubliny ‘top post’, ‘post’ predstavujú najvirálnejšie príspevky (text, link, foto, video), ktoré boli od aktérov zdieľané ďalej. Veľkosť týchto ‘post’ bublín zodpovedá súčtu interakcií, ktoré tento príspevok získal u každého z aktérov, ktorí ho uverejnili.

 

Sieťová mapa sledujúca výskyt a šírenie kľúčového slova "Tódová" na slovenských FB stránkach/FB skupinách na Facebooku (3. máj 2021 - 1. máj 2022). Veľkosť bubliny ilustruje počet interakcií pre všetky príspevky (posty), v ktorých bolo na danej FB skupine/FB stránke/FB overenom profile použité kľúčové slovo (Tódová). Bubliny ‘top post’, ‘post’ predstavujú najvirálnejšie príspevky (text, link, foto, video), ktoré boli od aktérov zdieľané ďalej. Veľkosť týchto ‘post’ bublín zodpovedá súčtu interakcií, ktoré tento príspevok získal u každého z aktérov, ktorí ho uverejnili.     

Celá správa vo formáte pdf.

Metodika monitorovania sociálnych médií vznikla aj vďaka podpore Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (Slovak Aid).