08.03.2023
Legal Framework
News
POTREBUJEME SLOBODU SLOVA, NIE JEHO KRIMINALIZÁCIU.
Odstráňme trestný čin ohovárania.
Dôrazne odmietame kriminalizáciu nezávislých médií a kritických novinárov. Traja slovenskí novinári a verejne známe osobnosti, Michal Havran, Tomáš Hudák a Marián Leško, od včera čelia trestným oznámeniam zo strany Smer-SD.
Považujeme to za pokračovanie dlhodobej kampane voči kritickým médiám, ktoré len pred pár dňami eskalovali verbálnymi útokmi na redaktorku RTVS Martu Jančkárovú. Podľa nedávneho výskumu Investigatívneho centra Jána Kuciaka zažili až dvaja z troch novinárov incident vo forme útoku alebo hrozby.
Je obzvlášť smutné, ak Slovensko po piatich rokoch od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zažíva nielen neakceptovateľný útočný a dehonestujúci slovník niektorých politikov a ich podporovateľov, ale aj snahy politikov obracať sa pre prácu kritických médií a novinárov na súdy.
Anti-SLAPP
Bohužiaľ, na Slovensku sa už istý čas darí verejným činiteľom (politici, sudcovia) zastrašovať novinárov a prostredníctvom rôznych žalôb od médií žiadať stovky tisíc eur. Na tieto systematické snahy o umlčanie verejného záujmu, ktorý bránia predovšetkým novinári, občianska spoločnosť a aktivisti, zareagovala v roku 2022 aj Európska komisia – návrhom anti-SLAPP smernice so zámerom nájsť odpoveď na žaloby známé ako SLAPP (Strategic Lawsusits Against Public Participation, strategické žaloby voči účasti verejnosti). Ide o zjavne neopodstatnené alebo zneužívajúce súdne konania proti aktérom zaujímajúcim sa o témy verejného záujmu, teda o žaloby priamo namierené proti slobode slova.[1]
Ohováranie stále trestné
Slovensko stále patrí ku krajinám, kde je ohováranie (defamation) stále trestným činom. V širšom rámci Európy, zahŕňajúc aj štáty Balkánu a krajiny bývalého ZSSR, bolo ohováranie dekriminalizované v 16 krajinách - z krajín EÚ je to Estónsko (2002), Cyprus (2003), Írsko (2009), Rumunsko (2014) a Malta (2018), pričom 3 ďalšie krajiny (Bulharsko, Chorvátsko a Litva) pristúpili k čiastočnej dekriminalizácii. Šokujúco, z hľadiska prípustnej trestnej sadzby je Slovensko na úplnom dne, keď podľa existujúceho §373 Trestného zákona sa odsúdený za ohováranie môže potrestať odňatím slobody až na 8 rokov.
A to napriek tomu, že všetky medzinárodné ľudsko-právne dokumenty, inštitúcie, ako aj ustálená prax Európskeho súdu pre ľudské práva dôrazne odporúčajú spory o ochranu osobnosti, či dobrej povesti viesť v civilnom konaní, a to predovšetkým v súvislosti s verejnými činiteľmi, ktorí z titulu svojej pozície a zodpovednosti vo verejnom živote musia strpieť omnoho kritickejšiu reflexiu.
Vyzývame týmto politikov, ktorým naozaj záleží na slobodných médiách, aby si pamiatku Jána Kuciaka a jeho snúbenice uctili naozaj - nielen deklaratórne, či dokonca kriminalizáciou jeho kolegov - a §373 z Trestného zákona čo najskôr odstránili.
[1] MEMO 98 (v rámci projektu PATFox - Pioneering anti-SLAPP training for freedom of expression) pripravilo slovenské curriculum s cieľom predstaviť SLAPP, medzinárodný kontext, pripravovanú smernicu, a najmä slovenské reálie, vrátane prípadovej štúdie. Zároveň sme začali s praktickými aktivitami a zlepšovaním právneho povedomia a pripravenosti čeliť takýmto šikanóznym žalobám.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591