04.06.2003
Media Monitoring
4. júna 2003
Táto správa obsahuje analýzu prezentácie vlády SR, politických subjektov a prezidenta SR v celoplošných elektronických médiách - STV, TV Markíza, TA3, TV Joj, Slovenský rozhlas, Rádio Twist – za obdobie štyroch mesiacov (24.1.2003 – 23.5.2003) a Rádiá Okey a Expres za obdobie dvoch mesiacov (1.4.2003 – 23.5.2003). Monitoring bol zameraný na hlavné spravodajské relácie (v rozhlasových médiách boli monitorované večerné relácie a v prípade TA3 to bol spravodajský blok vysielaný o 20. hodine). Sledovanými kategóriami boli priestor venovaný vláde a jej jednotlivým predstaviteľom v porovnaní s ostatnými koaličnými a opozičnými politickými stranami, ako aj spôsob, akým boli jednotliví členovia vlády a ostatné politické subjekty zobrazované.
Medzi dominantné témy monitorovaného obdobia patrili predovšetkým integrácia do EÚ a s tým súvisiace referendum, konflikt v Iraku, kauza odpočúvania predsedu ANO P.Ruska, štrajk železničiarov, dôchodková a daňová reforma, v poslednom období potom najmä problematika interupcií.
V porovnaní s predchádzajúcim sledovaným obdobím (prvých sto dní novej vlády SR) sme zaznamenali niektoré zaujímavé zmeny v spôsobe prezentácie jednotlivých politických subjektov. Zatiaľ čo z dlhodobého hľadiska bol najviac kritizovaným politikom predseda vlády M. Dzurinda (počas viac ako štyroch rokov), za posledné štyri mesiace ho „predbehol“ vicepremier pre európsku integráciu Pál Csáky, keď o ňom všetky monitorované médiá súhrnne priniesli až 102 negatívnych zmienok. Zaujímave je taktiež porovnanie s už spomínaným obdobím prvých troch mesiacov novej vlády, kedy monitorované médiá súhrnne priniesli o Pálovi Csákym iba 6 kritických zmienok. Spomínaná kritika súvisela predovšetkým s nezvládnutou kampaňou pred referendom o vstupe do EÚ, keď sa do pozornosti médií dostal najmä škandál s eurohymnou, ďalej interview s BBC, kritika zo strany amerického kongresmana Ch. Smitha v súvislosti s vyhlásením o postupe proti autorom správy o nezákonnej sterilizácii rómskych žien, obvinenie z údajného antisemitizmu zo strany O.Keltošovej, ako aj slabá pripravenosť Slovenska pri čerpaní finančnej pomoci z fondov EÚ (kritika médií v súvislosti s poslednými dvoma škandámi - obvinenie hovorcu P. Csákyho z klientelizmu a stretnutie s prednostami okresných úradov za SMK vo vládnom zariadení Bôrik - už nie sú zahrnuté v tejto správe). Z uvedených výsledkov vyplýva, že vicepremiér P. Csáky bol presne 6 krát častejšie kritizovaný ako všetci ostatní politickí predstavitelia SMK spolu (tu sú zahrnutí aj ďalší traja ministri za SMK). Druhým najviac kritizovaným politikom bol predseda vlády M. Dzurinda (78 negatívnych zmienok) a tretím predseda Smeru R. Fico (60).
Pri zobrazovaní aktivít politických strán získalo najväčší priestor opozičné HZDS (výnimkou sú iba TV Markíza a Rádiá Twist a Expres, kde najväčší priestor získala ANO), keď na jeho adresu odznelo vo všetkých médiách súhrnne aj najviac kritických zmienok (134). Napriek tomu však vidieť zmenu v spôsobe prezentácie najväčšieho opozičného subjektu, ktorý je momentálne v médiách v porovnaní s predchádzajúcim obdobím kritizovaný oveľa menej (za kratšie monitorované obdobie prvých troch mesiacov novej vlády odznelo na adresu HZDS až 180 negatívnych zmienok). Spomínaná zmena spôsobu prezentácie HZDS nepochybne súvisí zo zmenou štýlu politiky tejto opozičnej strany, predovšetkým však s oveľa ústretovejším správaním sa lídra V. Mečiara (stretnutie s M. Dzurindom v rámci predreferendovej kampane ako aj celková pozícia HZDS v súvislosti s integráciou SR do EÚ). HZDS bolo naďalej najviac kritizovanou politickou stranou za obdobie posledných štyroch mesiacov v STV, SRo, Rádiu Twist (najviac - 31 negatívnych zmienok), Okey a Expres. Naopak, v TV Joj a TA3 bola najviac kritizovaná SDKÚ a v hlavnej spravodajskej relácii TV Markízy bolo najviac kritizované KDH (26 negatívnych zmienok). V tejto súvislosti išlo predovšetkým o prezentáciu dlhodobých sporov medzi KDH a ANO najmä pokiaľ ide o kauzu odpočúvania a v poslednom období aj s problematikou interupcií. Zaujímavé je aj porovnanie spôsobu prezentácie dvoch hlavných aktérov v kauze odpočúvania – predsedu ANO P. Ruska a ministra V. Palka, ktorý je v celkovom súhrne monitorovaných médií takmer totožný vzhľadom na pozitívne, negatívne a neutrálne hodnotenie. Čo sa týka jednotlivých médií, P. Rusko mal viac negatívnych zmienok ako V. Palko v TA3, SRo, Rádiu Twist, naopak to bolo v TV Markíza a Rádiu Expres, kde ich mal viac minister vnútra (najviac v TV Markíza (8), pričom v ostatných monitorovaných médiách bol podiel negatívnych zmienok u oboch rovnaký). Pokiaľ ide o spôsob prezentácie dvoch spomínaných strán, ANO bola viac ako KDH kritizovaná v STV, TV Joj, TA3, SRo a Rádiu Expres, pričom v TV Markíza a v Rádiach Twist a Okey to bolo naopak. Celkové porovnanie strán vládnej koalície v súvislosti s kritikou médií je nasledovné – SDKÚ (73 negatívnych zmienok), ANO (70), KDH (63) a SMK (15). Opozičný Smer je po HZDS druhou najviac kritizovanou politickou stranou vo všetkých médiách súhrnne (77 negatívnych zmienok).
Informácie o aktivitách vlády SR už dlhodobo dominujú v hlavných spravodajských reláciach celoplošných elektronických médií. Rovnaký trend sme zaznamenali aj v súvislosti s monitoringom posledných štyroch mesiacov, keď najväčší podiel informácií o vláde bol v Slovenskom rozhlase (60,9 %) a najmenší v TA3 (46,4 %). Z kvalitatívneho hľadiska však prevažovala neutrálno-negatívna prezentácia, keď najviac kritických zmienok na adresu vlády odznelo v TV Markíza (120), najmenej v Rádiách Expres a Okey (v oboch rovnako 22). SRo priniesol o vláde najviac pozitívnych zmienok (34).
Správu aj súvisiace grafy nájdete na našich internetových stránkach: www.memo98.sk
Vytvorenie tejto správy bolo podporené National Endowment of Democracy
© 1998-2023 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591