19.12.2024
Elections
Legal Framework
News
Okresná prokuratúra Bratislava I napadla rozhodnutie Okresného úradu Bratislava v prípade prezidentskej antikampane ministra Matúša Šutaja Eštoka. Prokuratúra navrhuje zrušiť rozhodnutie, ktorým úrad v auguste zastavil konanie voči ministrovi. To sa týkalo podozrenia, že minister porušil zákon o volebnej kampani, keď počas prezidentskej kampane vo viacerých platených príspevkoch útočil na Ivana Korčoka, okrem iného ho označil za kandidáta vojny. Na prípad upozornili mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko a MEMO 98.
Mimovládne organizácie na celý prípad upozornili ešte v apríli vo finále kampane pred druhým kolom prezidentských volieb. Minister do príspevkov očierňujúcich Ivana Korčoka investoval tisíce eur, čím mohol na sociálnej sieti zasiahnuť až milión voličov. Zákon pritom zakazuje kampaň tretích strán v prospech alebo neprospech kandidáta. Takéto konanie považuje za priestupok, pričom za porušenie tohto zákazu fyzickou osobou predpokladá pokutu do výšky 30-tisíc eur.
Okresný úrad, ktorý je ministrovi priamo podriadený, konanie o podnete zastavil so zdôvodnením, že v ňom nevidí porušenie zákona. Jeho odôvodnenie označili mimovládky za absurdné. Úrad tvrdil , že minister neovplyvňoval rozhodnutie voličov, iba prezentoval svoje názory, prípadne, že iba odpovedal Ivanovi Korčokovi. Podľa mimovládok sa úrad navyše opieral o prekonané rozhodnutie Ústavného súdu, ako aj o neplatné znenie volebnej legislatívy.
Mimovládne organizácie sa v októbri obrátili na prokuratúru. Tá sa teraz stotožnila s ich argumentmi. Rozhodnutie Úradu označila za nezákonné a navrhla ho zrušiť.
Prokuratúra, okrem iného, konštatovala, že tvrdenia v statusoch ministra “nemožno logickým postupom vyhodnotiť inak, ako majúce za cieľ ovplyvniť prebiehajúcu politickú kampaň v neprospech kandidáta Ivana Korčoka. V rozhodnutí úradu jej chýba racionálna argumentácia a jeho závery sú podľa nej “v extrémnom nesúlade so skutkovými zisteniami”.
“Správny orgán v rámci odôvodnenia napádaného rozhodnutia rezignoval na vlastné právne úvahy a obmedzil sa len na nekritické prevzatie obhajobnej argumentácie Mgr. Matúša Šutaja Eštoka,“ uvádza prokuratúra.
“Okresný úrad teraz môže svoje rozhodnutie zrušiť a rozhodnúť nanovo, pričom sa musí držať výkladu od prokuratúry,” vysvetľuje právnik Nadácie Zastavme korupciu Ľubomír Daňko. V prípade, že rozhodnutie nezruší úrad, ani jeho nadriadený orgán, prokuratúra môže dať celý prípad na Správny súd.
Podľa riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu ide o mimoriadne dôležitú správu pre občanov. “Stále tu máme fungujúce inštitúcie a minister nemôže porušovať zákon, po Úradu na ochranu oznamovateľov, mu to dal jasne najavo aj prokurátor,” hovorí Petková.
„Vítame veľmi jasný postoj prokuratúry k alibizmu okresného úradu voči ministrovi vnútra, aj výzvu na vyrovnanie sa so skutkovým stavom. Nezávislý a profesionálny prístup úradu je pre dôveru verejnosti v inštitúcie a férovosť kampaní kľúčový. O to viac, že z nášho pohľadu zjavného porušenia volebných pravidiel sa dopustil práve minister, ktorého rezort má za ich dodržiavanie zodpovedať,“ reaguje na závery prokuratúry riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško.
Mimovládne organizácie sa v decembri opakovane obrátili aj na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán, aby sa meritórne zaoberala podnetmi na možné porušenia zákona. Komisia v zmysle volebných zákonov nemá právomoc udeliť sankciu (to patrí Ministerstvu vnútra a okresným úradom), má však generálnu kompetenciu „riadiť voľby“, ako aj špecifickú, podľa ktorej „kontroluje financovanie a vedenie volebnej kampane“. Má tak nielen možnosť, ale podľa nás aj povinnosť dozerať na vedenie kampane rozhodovaním o obsahu podnetov.
„Myslíme si, že inštitúcia zodpovedná za riadenie volieb by tak mala robiť vo všetkých prípadoch. Občania od Komisie očakávajú predvídateľný, obsahovo zdôvodnený a presvedčivý postoj k podnetom o porušení volebných pravidiel. Opätovne ju žiadame o pomoc pri ich interpretácii a výkladové stanovisko ku kampani tretích strán“, uviedol Ivan Godársky z MEMO 98.
Tlačová správa (formát pdf)
Viac sa o našich podnetoch z apríla 2024 (voči ministrovi Matúšovi Šutajovi Eštokovi, ako aj vtedajším štatnym tajomníkom Braňovi Ondrušovi a Kamilovi Šaškovi) môžete dozvedieť v našich článkoch a blogoch:
Štátnu komisiu opakovane žiadame o stanovisko - výklad kampane tretích strán (3. december)
Štátnu komisiu pre voľby žiadame o stanovisko k prezidentskej Meta (ne)kampani ministra (17. október)
Absurdné rozhodnutie OÚ BA vo veci (ne)kampane ministra. Obraciame sa na prokuratúru (11. október)
Skutok sa nestal. Alebo ako stojí čas v štátnej správe (19. september)
Orgány ochrany zákonnosti mlčia. Prečo? (14. jún)
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591