13.04.2001
Media Monitoring
Uverejnené 13. apríla 2001
Grafy:
Microsoft Excel 97 (359 kB) | |
Microsoft Excel 97, zipované (293 kB) |
Táto správa obsahuje výsledky monitoringu hlavných spravodajských relácií STV, TV Markíza a TV Luna. Monitoring spravodajstva zahŕňa obdobie od 1. augusta 2000 do 28. februára 2001. Výsledky monitoringu sú prehľadom zistených skutočností v sledovanom období. V rámci monitoringu hlavných spravodajských relácií sme sledovali priestor, ktorý bol venovaný politickým stranám, vláde a ich jednotlivým predstaviteľom a zároveň spôsob, akým boli subjekty zobrazené. Predmetom monitoringu boli takisto štruktúra spravodajstva, ako aj priestor venovaný konkrétnym kauzám.
Prezentácia politických subjektov (priestor a spôsob)
Z nášho porovnania vyplýva, že prezentácia vlády, politických strán a ich predstaviteľov sa u jednotlivých televízií z hľadiska spôsobu ich zobrazenia výrazne nelíši, avšak priestor im venovaný bol predsa len odlišný. Dá sa však povedať, že jav naznačujúci istú podobnosť v zobrazovaní politických udalostí, keď slovenský divák získava obraz o dianí na politickej scéne odlišujúci sa len minimálne, zaznamenávane už viac ako rok a pol.
Pri porovnaní priestoru venovaného politicky relevantným udalostiam počas posledných siedmich mesiacov môžeme konštatovať, že vo všetkých televíziách dominovali informácie o predstaviteľoch vlády. Najväčší priestor získali v STV, kde im patrila viac ako polovica politicky relevantných príspevkov (presne 52%), v TV Markíza to bolo takisto výrazných 49,5% a v TV Luna 44,4% spravodajského priestoru. Zaujímavým sa v tejto súvislosti javí porovnanie tohto priestoru s priestorom, ktorý jednotlivé televízie venovali politickým subjektom za predošlé sledované obdobie (apríl – september 2000), predovšetkým vzhľadom na fakt, že prakticky nedošlo k významnejším odlišnostiam (priestor venovaný vláde v predošlom období : STV – 50,5%, TV Markíza – 49,1% a TV Luna – 43,8%, teda u všetkých sme zaznamenali nárast informácií o vláde).
Ďalším zaznamenaným javom bol významnejší priestor venovaný prezentácii dvoch politických strán – HZDS a SDĽ. Informácie týkajúce sa týchto dvoch strán dostali vo všetkých sledovaných televíziách najväčší priestor z politických strán, čo iba potvrdzuje vyššie naznačený trend pomerne konštantného štýlu informovania už asi jeden a pol roka (v predošlom sledovanom období apríl – september 2000 boli najprezentovanejšími politickými stranami rovnako tieto dve). Najviac informácií o HZDS v porovnaní s prezentáciou ostatných subjektov prezentovala STV, kde malo HZDS 10,9% priestoru. Porovnateľný priestor malo HZDS aj v TV Markíza – 10,5% a aj v TV Luna – 8,9% spravodajského priestoru. SDĽ venovala najviac TV Markíza – 9% priestoru, STV 8,3% a TV Luna 8%.
Čo sa týka zastúpenia koalície a opozície v hlavných spravodajských reláciách, v STV mala koalícia súhrnne 31,5% (v predošlom období 30,7%), opozičné strany HZDS a SNS 15% (17%) priestoru a Smer spolu s SDS/Stredom ďalších 1,6% (1,8%) priestoru. V TV Markíza získali predstavitelia koaličných strán 34% (33%), opozičné strany 14,7% (15,4%) a ostatné strany 1,8% (2,3%) spravodajského priestoru. TV Luna venovala 34,9% (39,6%) priestoru spravodajstva koaličným stranám, 16% (13,3%) mali HZDS a SNS a 4,6% (3,1%) ostatné subjekty. Z porovnania s predošlým obdobím vyplýva, že jedine TV Luna znížila podiel informácií o koaličných subjektoch v prospech zvýšenia pomerne nízkeho podielu informácií o opozičných a mimoparlamentných subjektoch. V STV a TV Markíza sa naopak výrazný rozdiel v priestore venovanom koaličným a opozičným stranám ešte prehĺbil.
Ešte dôležitejší ako priestor, ktorý majú politické subjekty v médiách je spôsob, akým sú tieto subjekty zobrazované. Okrem vysokého počtu neutrálnych informácií bol v spravodajstve sledovaných médií pomer pozitívnych a negatívnych zmienok o politických subjektoch naklonený v prospech väčšieho počtu negatívnych informácií. Verejnosť mala teda možnosť zaznamenať viac negatívnych ako pozitívnych zmienok takmer o všetkých politických subjektoch. Snáď jediným z politických subjektov, ktorý bol zobrazený okrem neutrálnych a negatívnych zmienok aj významnejším počtom pozitívnych zmienok bola vláda.
Prezentácia jednotlivých politických predstaviteľov
Z pohľadu priestoru venovaného jednotlivým predstaviteľom politických strán, vlády SR a prezidenta SR je príznačný jednoznačne najvýraznejší priestor pre dvoch najvyšších ústavných činiteľov SR, teda pre predsedu vlády M. Dzurindu a pre prezidenta R. Schustera. Informácie o oboch činiteľoch prevažovali vo všetkých televíziách, avšak v rozdielnom pomere k informáciám o iných politických predstaviteľoch. Najprezentovanejším predstaviteľom slovenskej politickej scény bol v posledných siedmich mesiacoch M. Dzurinda, týkali sa ho 3 hodiny, 34 minút a 44 sekúnd informácií. Všetky televízie priniesli prakticky rovnaký úhrn informácií spojených s M. Dzurindom na úrovni 1 hodiny a 10 minút. Ďalším významne prezentovaným politikom bol R. Schuster, ktorému boli venované celkovo 2 hodiny, 44 minút a 40 sekúnd, avšak jeho zastúpenie v jednotlivých televíziách bolo značne nerovnomerné, najväčší priestor mu bol poskytnutý v TV Markíza.
Z ostatných politikov sa v hlavných spravodajských reláciách pomerne často objavovali predovšetkým J. Čarnogurský, B. Schmögnerová a J. Migaš. Ich významnejšia prezentácia, ako aj informovanie o iných politických predstaviteľov sa však v jednotlivých televíziách líšili.
Čo sa týka spôsobu prezentácie jednotlivých politických činiteľov, dá sa podobne ako pri politických subjektoch hovoriť o ich prevažujúcom negatívnom zobrazovaní. Jedinými predstaviteľmi politickej scény, pri ktorých prevažovali informácie pozitívneho zamerania v každej televízii boli prezident R. Schuster a ministerka financií B. Schmögnerová, v súhrne všetkých televízií bolo takých politikov sedem, vrátane najprezentovanejšieho M. Dzurindu. Naopak politikov, ktorých obraz bol v každej televízii prevažne negatívny, bolo až osem – J. Čarnogurský, R. Fico, P. Kanis, P. Magvaši, A. Malíková, V. Mečiar, I. Mikloš a L. Pittner. Pri súhrnnom pohľade na všetky televízie išlo až o 18 politických reprezentantov. Vyvážene informovali sledované televízie o štyroch činiteľoch – Ľ. Fogašovi, I. Harnovi, P. Hrušovskom a M. Machovej, o I. Harnovi ako o jedinom dokonca nezaznela iná ako neutrálna zmienka.
Prezentácia konkrétnych káuz
Pokiaľ ide o porovnanie televízií z hľadiska ich zamerania sa na konkrétne kauzy, či témy, možno povedať, že v sledovanom období sa ich vyskytlo v politickom živote niekoľko dominantných a tomu zodpovedala aj ich prezentácia v jednotlivých médiách, ktoré sa v ich priestorovom pokrytí príliš nelíšili. Celkovo sa v tomto období vyskytli tri témy, ktoré dominovali v každej z televízií, aj keď v inom pomere k ostatným. Dve z nich boli centrom pozornosti v určitom čase – tak tomu bolo pri témach “novela Ústavy SR” a “referendum o predčasných voľbách”, a zvyšná bola jednou z ústredných tém, vzhľadom na jej dlhodobejší charakter, celé monitorované obdobie – išlo o tému “integrácia SR do EÚ”. Táto téma bola dokonca v TV Luna zobrazovaná ako druhá najčastejšia, na druhej strane najviac času jej venovala STV. V tejto súvislosti je zaznameniahodný fakt, že TV Luna venovala zo všetkých televízií najväčší priestor rovnako významnej téme “integrácia do NATO”.
Z ostatných káuz venovali televízne médiá väčší priestor ešte “štátnemu rozpočtu”, “odvolávaniu Š. Harabína” a “zdravotným ťažkostiam R. Schustera”.
Správu aj súvisiace grafy (16) nájdete na našej internetovej stránke: www.memo98.sk.
Vytvorenie tejto správy bolo podporené National Endowment of Democracy.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591