03.03.2020
Blog
Pozrel som sa na to, aký výtlak (počet interakcií) mali na Facebooku úspešní kandidáti, ktorí sa dokázali prekrúžkovať do NR SR vďaka preferenčným hlasom. Spolu sa do parlamentu podarilo prekrúžkovať 15 kandidátom (v roku 2016 to bolo 13 a v 2012 ich bolo tiež 15), pričom najviac ich má hnutie OĽaNO (7), za ním Kotlebovci-ĽSNS (4), dvaja zo SaS a po jednom majú Sme rodina a Za ľudí. Týmto kandidátom sa podarilo získať až 1 068 055 preferenčných hlasov, najviac Igor Matovič z OĽaNO (498 740) a najmenej Ján Benčík zo strany Za ľudí (6 492). V tejto analýze sa pokúsim odpovedať na otázku, či existuje nejaká korelácia medzi ich výtlakom na Facebooku a volebným výsledkom, ktorý dosiahli spomínaní kandidáti, pričom budem pracovať z hypotézou, že nejaká korelácia tam existuje.
Zdroj: volbysr.sk a CrowdTangle
V prvom rade treba povedať, že až traja z pätnástich kandidátov nemajú oficiálny verejný profil (public page) na Facebooku. Sú to Igor Matovič (OĽaNO), Štefan Kuffa a Marek Kotleba (obaja Kotlebovci-ĽSNS). V prípade prvého spomínaného sa táto absencia najmä počas kampane dá vysvetliť zrejme tým, že ako líder hnutia OĽaNO bol hlavným aktérom postov a videí, ktoré boli umiestňované na oficiálny profil hnutia OĽaNO, pričom ho fotili a natáčali najmä jeho stranícki kolegovia. Čo sa týka úspechu druhých dvoch spomínaných kandidátov, v ich prípade je možne vysloviť iba domnienku, že hoci nemali svoj vlastný oficiálny profil, boli spomínaní na oficiálnych profiloch svojej strany (ktorých je pomerne veľa), alebo mohli svoju úlohu zohrať aj ich priezviská, ktoré priaznivci strany mohli asociovať s ich známejšími príbuznými.
Ak sa teda pozrieme na aktívnosť dvanástich kandidátov vzhľadom na celkový počet uverejnených postov, najviac ich v období od 5. novembra 2019 do 26. februára 2020 zverejnil Ondrej Dostál (305 postov, SaS), za ním Ján Benčík (302 postov, Za ľudí) a najmenej Filip Kuffa (Kotlebovci-ĽSNS), ktorý nenapísal žiadny post (zdieľal dva články zo svetlosveta.sk).
Pokiaľ ide o počet interakcii, v tomto aspekte jednoznačne dominoval Milan Mazurek zo strany Kotlebovci-ĽSNS, ktorý ich za spomínané obdobie získal 249 634, na druhom mieste bol s veľkým odstupom Ondrej Dostál 49 782 (SaS) a na treťom Eduard Heger 48 814 (OĽaNO).
Najväčším skokanom bol podobne ako v predchádzajúcich voľbách Igor Matovič, ktorý preskočil 149 miest (aby sa dostal zo 150. miesta na 1.), za ním Milan Mazurek (preskočil 148 miest) a potom Gábor Grendel (preskočil 146 miest). Medzi ďalšími kandidátmi, ktorých ľudia vo väčšej miere krúžkovali, boli najmä kandidáti OĽaNO, pričom treba spomenúť, že išlo o poslancov NRSR, ktorí sú verejne známi (nominovanie lídra a poslancov na posledné miesta kandidátky OĽaNO je súčasťou predvolebnej taktiky hnutia.
Tiež ma zaujímalo porovnanie aktivity na Facebooku kandidátov v rámci jednotlivých strán, ktorých spomínaní 15 skokani preskočili. Pozrel som sa na 7 náhradníkov, ktorí skončili hneď za zvolenými kandidátmi pri všetkých stranách okrem strany SMER-SD, ktorá ako jediná nemala ani jedného skokana, ktorý by sa dokázal prekrúžkovať do NR SR na úkor iného straníckeho kolegu.
OĽaNO
Z prvých siedmich náhradníkov, z ktorých majú viacerí reálnu možnosť dostať sa do parlamentu (vzhľadom na predpokladaný odchod niektorých zvolených kandidátov do exekutívy), majú oficiálny FB účet štyria. Nižšie je porovnanie vzhľadom na interaktívnosť ich postov v období od 5. novembra 2019 do 26. februára 2020.
Z uvedeného grafu vyplýva, že skoro všetci skokani, ktorí dokázali preskočiť svojich kolegov na kandidátke vďaka preferenčným hlasom, získali podstatne viac interakcií (azda s výnimkou Gábora Grendela, ktorému však na poslednú chvíľu asistovala pri lepšom volebnom výsledku Krajská prokuratúra v Bratislave.
Kotlebovci-ĽSNS
Podobne, ako pri OĽaNO, aj v prípade strany Kotlebovci-ĽSNS majú oficiálny verejný FB profil iba 4 z prvých siedmich náhradníkov.
V prípade 4 skokanov, ktorí dokázali preskočiť svojich kolegov na kandidátke, majú oficiálny profil na FB tiež iba dvaja – Milan Mazurek a Filip Kuffa (ktorý však nebol v období približne tri mesiace pred voľbami na svojom oficiálnom FB profile veľmi aktívny). To však neplatí o najväčšom skokanovi tejto strany Milanovi Mazurekovi, ktorý mal výtlak skoro 250 000 interakcií, čo bolo najviac zo všetkých sledovaných Facebookových profilov (okrem Ľuboša Blahu).
SME rodina
Na rozdiel od prvých dvoch hodnotených strán majú oficiálny FB profil šiesti zo siedmich prvých náhradníkov hnutia SME rodina (nemá iba Luboš Kabát).
V prípade SME rodina majú podstatne väčší výtlak náhradníci, Eva Hudecová (ktorá zároveň získala skoro 5 000 preferenčných hlasov), ale najmä Jozef Hlinka, ako skokan strany Patrick Linhart. Ten získal až 12 801 krúžkov, ale mal výtlak na FB iba 756 interakcií (čiže u neho neplatí, že skokani majú väčší výtlak na FB ako kolegovia, ktorých preskočili).
V prípade SaS platí, že obaja skokani sa posúvali iba o pár miest (Ondrej Dostál o 9 a Peter Osuský o 6), pričom Ondrej Dostál dostal najväčší počet interakcií (skoro 50 000), zatiaľ čo jeho stranícky kolega Peter Osuský ich mal okolo 2 327 (treba poznamenať, že náhradníci Miroslav Žiak, Jarmila Halgašová, Karol Galek aj Milan Laurenčík dostali viacej interakcií ako Peter Osuský).
Za ľudí
V prípade strany Za ľudí majú oficiálny profil na FB 4 z prvých 7 náhradníkov.
V prípade strany Za ľudí platí, že jediný skokan strany Ján Benčík, ktorý dokázal poskočiť o 141 miest, má niekoľkonásobne väčší výtlak na FB, ako jeho kolegovia, ktorí sa do parlamentu tesne nedostali.
SMER-SD
Hoci strana SMER-SD nemá žiadneho skokana alebo skokanku, ktorí by sa dokázali prekrúžkovať na úkor svojich kolegov, rozhodol som sa ich sem zahrnúť, keďže je zaujímavé, že iba jeden z prvých 7 náhradníkov má na FB oficiálny profil a taktiež sa dá naša hypotéza otestovať na skokanoch, ktorí dokázali preskočiť svojich kolegov v rámci kandidátky, pričom ich však z nej nevytlačili.
Dlhodobo najväčší výtlak v rámci strany SMER-SD, ale aj v rámci jednotlivých kandidátov v týchto voľbách, má na FB Ľuboš Blaha, ktorý je zároveň aj najlepším skokanom v SMERe-SD, keďže sa dokázal posunúť z 11. na 6. miesto a dostal 60 263 preferenčných hlasov (pričom na FB ho sleduje približne rovnaký počet ľudí). Pre porovnanie, Peter Pellegrini či Robert Fico získali niekoľkonásobne viac preferenčných hlasov, pričom majú oveľa menší výtlak na FB (treba však poznamenať, že sú verejne z titulu svojich funkcií predsa len oveľa viac známi ako Ľuboš Blaha).
Záverom možno skonštatovať, že hoci je relevantné sa pýtať a analyzovať, do akej miery pomáha Facebook pri zviditeľňovaní jednotlivých kandidátov, nedá sa s určitosťou tvrdiť, že existuje priama korelácia medzi počtom preferenčných hlasov a výtlakom či aktivitou na FB. Je síce pravda, že vo väčšine prípadov platilo, že skokani týchto volieb mali výtlak na FB väčší (okrem troch prípadov), ako prvých 7 náhradníkov v každej strane (čo sa do parlamentu nedostali), ale zároveň treba spomenúť, že išlo väčšinou o verejne známych ľudí (alebo verejne známe mená). Taktiež treba priznať, že na potvrdenie alebo vyvrátenie tejto hypotézy by bolo potrebné analyzovať aj ostatné profily všetkých kandidátov, ktorí sa do parlamentu nedostali, čiže nie iba prvých 7, ako to bolo v tomto prípade. Tak či onak je zrejme možné povedať, že aktivity kandidátov na Facebooku pomáhajú mobilizovať a informovať voličov, ale pri výbere (či krúžkovaní) je veľa ďalších a dôležitejších faktorov.
Celý text v pdf najva-c-s-i-skokani-volieb-na-facebooku
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591