18.03.2024
Press
News
Quality Journalism
V čase, keď si väčšina krajín EÚ uvedomuje dôležitosť verejnoprávnych médií v kontexte boja proti dezinformáciám, vláda Roberta Fica sa rozhodla túto inštitúciu na Slovensku zrušiť a nahradiť ju vysielateľom, ktorý bude pod priamou politickou kontrolou. Vyplýva to z návrhu nového zákona, ktorým sa ruší súčasná RTVS a na základe ktorého vznikne nový vysielateľ, ktorý bude pod priamou kontrolou súčasnej vládnej garnitúry.
Súčasný riaditeľ Ľuboš Machaj sa o situácii vyjadril nasledovne: „Som presvedčený, že zmeny, ktoré zákonodarca navrhuje, sú jasné, účelové a v rozpore s princípmi európskej ochrany verejnoprávnych médií, ako ich deklarujú medzinárodné normy – mimochodom, záväzné pre Slovensko.“
ČO SA MENÍ
RTVS zanikne, vznikne Slovenská televízia a rozhlas.
Funkcia riaditeľa RTVS zaniká ku dňu účinnosti zákona, hoci mal funkčné obdobie do roku 2027. Jeho nástupcu a riaditeľa STaR už podľa návrhu nebude voliť parlament, ale Rada Slovenskej televízie a rozhlasu.
Ruší sa Rada RTVS a funkčné obdobie členov zaniká ku dňu účinnosti zákona.
Mení sa počet členov Rady a spôsob ich menovania: počet sa znižuje z 9 na 7, z toho 2 členov bude priamo menovať ministerka kultúry, jedného minister financií, zvyšných 4 bude voliť NR SR.
Rada získa novú právomoc, a to odvolať riaditeľa, bez uvedenia dôvodu.
Vznikne nový orgán s názvom Programová rada. Jej úlohou bude posudzovanie a kontrola programu „z hľadiska dodržiavania verejnoprávneho charakteru vysielania“. Má mať 11 členov – deviatich volených parlamentom a dvoch volených zamestnancami spomedzi seba.
Programová rada zároveň dostane veľmi silnú právomoc, pretože riaditeľ STaR by mohol skončiť aj v prípade, „ak v určenej lehote alebo bez náležitého odôvodnenia nevykonal nápravu vo vysielaní verejnej služby podľa rozhodnutia Programovej rady“.
PREČO JE TO PROBLÉM
Navrhovaný zákon je podľa nášho názoru v priamom rozpore s Európskym aktom o slobode médií, ktorý má vytvoriť spoločný rámec pre mediálne služby na vnútornom trhu EÚ. Schválené nariadenie okrem iného obsahuje záruky proti politickým zásahom do redakčných rozhodnutí. Kladie dôraz na nezávislosť a stabilné financovanie verejnoprávnych médií, ako aj na transparentnosť vlastníctva médií a prideľovania štátnej reklamy. Stanovuje tiež opatrenia na ochranu nezávislosti redaktorov a zverejňovanie konfliktov záujmov.
Viceprezidentka Európskej komisie Věra Jourová, iniciátorka legislatívy, sa vyjadrila, že “návrh nového zákona o RTVS môže viesť ku konci nezávislého spravodajstva verejnoprávnych médií na Slovensku”.
Ako zástupcovia nižšie podpísaných organizácií odmietame nový legislatívny návrh vládnej koalície, keďže podľa nášho názoru znamená koniec nezávislého verejnoprávneho vysielania na Slovensku a je taktiež v rozpore so schváleným Európskym aktom o slobode médií.Podporujeme vyhlásenie viac ako 1000 zamestnancov RTVS, ktorí žiadajú stiahnutie návrhu a varujú, aby sa predložená reforma nestala nástrojom politického ovládnutia RTVS pre akúkoľvek vládnu moc. Podporujeme snahu zamestnancov iniciovať celospoločenskú diskusiu o budúcnosti verejnoprávneho média ako garanta nezávislej novinárskej a kultúrnej tvorby.
Žiadame inštitúcie EÚ a ďalšie medzinárodné organizácie, aby v rámci svojich kompetencií podnikli kroky na ochranu slobody médií na Slovensku.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591