27.02.2023
Press
News
Quality Journalism
Slovensko po piatich rokoch od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zažíva v poslednom období veľmi neželané déjà vu, keď opätovne v slovníku politikov počuť slová ako „Hitler mal presne takýchto novinárov“ či „ideme samozrejme po hlave a krku šéfovi RTVS pánovi Machajovi“.
Politici robia z novinárov živé terče – niektorí akoby si neuvedomovali, že médiá a ich investigatíva, analýzy, otázky, upozorňovanie, či kritika sú pre fungujúcu demokraciu nevyhnutné a patria k nej rovnako ako štandardné politické strany. Bohužiaľ, mnohí politici si to na druhej strane dobre uvedomujú a preto útočia na kritických novinárov cielene. Prípadne boli zvyknutí určovať si pravidlá participácie v diskusných programoch. Je dobré, že sa RTVS podobným politickým tlakom postavila a vítame aj rýchlu reakciu zo strany polície, ktorá vyhrážky na adresu novinárky Marty Jančkárovej vyšetruje.
Novinári vo viacerých slovenských médiách zažili podobné verbálne útoky, hrozby, vyhrážky či zosmiešňovanie. Podľa nedávneho výskumu Investigatívneho centra Jána Kuciaka zažili až dvaja z troch novinárov incident vo forme útoku alebo hrozby. V nedávno publikovanej správe sme analyzovali online útoky na političky a novinárky a odsúdili dehonestujúce, vulgárne a sexistické útoky, ako aj uchyľovanie sa k stereotypom a dezinformáciám.
Apelujeme na všetkých politikov aby akceptovali dôležitú úlohu kritických médií, aby neprispievali k ešte väčšej polarizácii spoločnosti a podobné nenávistné prejavy odsúdili sami, ako aj u svojich sympatizantov. Nedostatok tolerancie, polarizácia, radikalizácia verejného diskurzu či nenávisť nesmú byť prostriedkami ako viesť politickú kampaň, ale skôr niečo, čo by sme mali ako spoločnosť cielene a systematicky riešiť a potláčať.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591