04.07.2003
Media Monitoring
4. júla 2003
Táto správa prináša výsledky prezentácie témy "Umelého prerušenia tehotenstva" (ďalej interrupcie) v celoplošne pôsobiacich elektronických médiách - STV, TV Markíza, TA3, TV Joj, Slovenský rozhlas, Rádio Expres, Rádio Okey a Rádio Twist za obdobie 3. apríl až 25. jún 2003 (počiatočným dňom monitoringu bol deň podania návrhu novely zákona do NR SR). Predmetom monitoringu boli hlavné spravodajské relácie (v rozhlasových médiách večerné relácie a v prípade TA3 spravodajský blok o 20. hodine) a sledovanou kategóriou bol celkový priestor, ktorý jednotlivé politické zoskupenia a ich predstavitelia venovali uvedeným okruhom otázok.
Naším zámerom bolo reflektovať celospoločenskú otázku spojenú s rokovaním NR SR o novele zákona č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva, ako aj s posudzovaním vykonávacej vyhlášky zo strany Ústavného súdu.
V poslednom období, predovšetkým po uskutočnení referenda o vstupe SR do Európskej únie, vývoj na domácej politickej scéne priniesol do popredia celospoločenského, a teda i mediálneho, záujmu otázku interrupcií, ktorej vnímanie sa dokonca v posledných dňoch stalo reálnou hrozbou ďalšej existencie vládnej koalície. V monitorovanom období bola téma interrupcií v každom zo sledovaných médií jedna z piatich najprezentovanejších tém, pričom ak odhliadneme od tém kampane pred euroreferendom a sčasti aj témy samotnej integrácie SR do EU, ktoré dominovali v médiách do polovice mája, bola téma interrupcií v niektorých médiách najzobrazovanejšou otázkou (v TV Markíza, TA3 a v Rádiu Twist). Okrem nej venovali médiá významnú pozornosť aj informáciám o daňovej reforme, reforme zdravotníctva, ako aj novelizovanému zákonu o zahraničných Maďaroch.
Pri porovnaní prezentácie témy interrupcií s niektorými predchádzajúcimi analyzovanými témami (napr. posledná správa o prezentácii politických subjektov vydaná 4.6.2003) je zaujímavé, že o tejto otázke informovali médiá takmer totožne, keď postoje jednotlivých politických subjektov a ich predstaviteľov reflektovali veľmi podobným spôsobom. Jediným rozdielom bol prístup TV Markíza, ktorá prinášala informácie o téme nielen optikou politického diania, ale výraznejší priestor venovala aj striktne odmietavému pohľadu cirkvi voči interrupciám, ako aj naopak liberálnejšiemu postoju zdravotníckej obce.
Jednoznačne najväčší priestor venovali všetky médiá súhrnne dvom koaličným subjektom, ktoré stoja na opačných stranách "barikády" - ANO (43,5 %) a KDH (26,8 %). Informácie o tejto téme sa tak často zúžili na vyjasňovanie si vzájomných stanovísk týchto zainteresovaných subjektov bez participácie inej strany, či konkrétneho predstaviteľa, čo je však vzhľadom na závažnosť diskutovanej problematiky pomerne prekvapivé. Na druhej strane možno tento postoj médií pripísať na konto skutočnosti, že obe strany aktívne prispeli k otvoreniu tejto kontroverznej otázky (ANO predložením návrhu novely interrupčného zákona, a KDH delegovaním svojho ministra D. Lipšica na zastupovanie skupiny poslancov, ktorá predložila Ústavnému súdu podnet na preskúmanie ústavnosti interrupčného zákona a vyhlášky). Z jednotlivých médií venovala Aliancii nového občana v rámci diskusie o interrupciách najväčší priestor TA3 (51,7 %) a naopak KDH bolo zobrazené najvýraznejšie v TV Markíza (33,2 %).
Pokiaľ ide o kvalitatívnu stránku prezentácie, o oboch zmienených subjektoch informovali médiá prevažne neutrálne. Zároveň sa však pomerne často vyskytli aj kritické vyjadrenia, hlavne pri vzájomnej komunikácii politikov, keď médiá slúžili ako platforma pre takéto posolstvá. Najkritickejšie prezentovali médiá koaličnú ANO (59 negatívnych zmienok), ktorá bola predovšetkým zo strany KDH obviňovaná z porušovania koaličnej dohody. O KDH odznelo vo všetkých médiách súhrnne 21 kritických referencií.
Porovnanie zvyšných strán vládnej koalície hovorí o ich oveľa menšom zapojení sa do diskusie o týchto otázkach - SMK (5,7 %) a SDKÚ (5,4 %). Opozičné subjekty prítomné v NR SR sa v tejto skutočne celospoločenskej problematike ocitli takmer úplne na pokraji záujmu médií - Smer, HZDS, KSS i ĽÚ sa spoločne vyjadrili na priestore menšom ako 4 %.
Relatívne vysokú pozornosť (9,2% súhrnne) venovali médiá aj mimovládnym organizáciám, ktoré sa aktívne angažovali v procese rokovania o novele zákona (združenie viacerých organizácií Fórum života podporujúce postoje KDH), ako aj organizáciám, ktoré sa petičnou akciou snažili podporiť stanoviská ANO (Urobme to!, Možnosť voľby, Slovenská spoločnosť pre plánované rodičovstvo). Najväčší priestor im bol poskytnutý v Rádiu Twist (16,7%) a v TV Markíza (14,9%).
Pri zobrazovaní postojov jednotlivých predstaviteľov strán by sa dalo povedať, že spor ANO - KDH bol personifikovaný v osobách P. Ruska na jednej a P. Hrušovského s D. Lipšicom na strane druhej. Všetky média súhrnne poskytli týmto trom činiteľom viac ako polovicu celkového priestoru (57,2 %), venovaného relevantným osobám (lídrom strán zastúpených v NR SR, podpredsedom NR SR, predsedom poslaneckých klubov, predsedom výborov, ktoré sa novelou interrupčného zákona zaoberali, predkladateľom novely). Ešte výraznejšie je viditeľný rozhodujúci podiel spomenutých lídrov ANO a KDH na formulovaní postojov vlastných strán, ak sa zameriame na priamy čas, ktorý médiá poskytli predstaviteľom týchto subjektov - P. Rusko sa na priamych výpovediach predstaviteľov ANO podieľal 65,6 % a podiel P. Hrušovského a D. Lipšica spoločne na výpovediach KDH predstavoval 69%.
Správu aj súvisiace grafy nájdete na našich internetových stránkach na adrese www.memo98.sk.
Vytvorenie tejto správy podporili National Endowment of Democracy a Freedom House.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591