23.02.2024
Projects
News
Disinformation
Quality Journalism
Media Literacy
BAR CAMP pre SENIOROV
(Kritické myslenie, dezinformácie, či umelá inteligencia - kto má navrch?)
MEMO 98 a Transitions, v spolupráci s Google, koncom januára (25. a 26.1.2024) zorganizovali v Bratislave BARCAMP - prvé podujatie svojho druhu v oblasti vzdelávania starších ľudí a seniorov na Slovensku v kontexte projektu realizovaného oboma organizáciami za ostatných 5 rokov (Countering Disinformation Among Vulnerable Populations in Central Europe). Agenda podujatia v pdf.
"Zdá sa, že na Slovensku je veľmi málo príležitostí na stretnutia a výmenu názorov medzi aktérmi naprieč rôznymi sektormi v tejto oblasti. To bola aj jedna z odoziev od účastníkov, ktorí ocenili možnosť stretnúť sa a diskutovať spolu s viacerými odborníkmi, čomu slúžili viaceré tematické workshopy. Zároveň však zaznela aj spätná väzba, že by im, a čo v najviac interaktívnejšej forme, malo byť venované ešte viac času. To sa budeme snažiť v našich pokračujúcich aktivitách doplniť," povedal Marek Mračka z MEMO 98.
Benefitom bola aktívna účasť rôznych aktérov zo Slovenska, ktorí sa venujú vzdelávaniu seniorov, vrátane účasti zástupcov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI), či zástupkyne Rady pre mediálne služby (RMS), jej Platformy pre mediálnu gramotnosť, ktorú RMS pod svojou kuratelou zriadila v prvej polovici roka 2023.
Marek Mračka (MEMO 98)
Jaroslav Valúch (Transitions)
Spolu sa Barcampu zúčastnilo asi 40 účastníkov, z čoho potenciálni lektori tvorili asi jednu štvrtinu, pričom sa ho zúčastnili aj zástupcovia viacerých knižníc, napr. Staromestskej knižnice v Bratislave, krajskej knižnice v Prešove, či krajskej knižnice z Prahy.
V prvom paneli sedeli (zľava) Marek Mračka (MEMO 98), Jana Slezáková (Staromestská knižnica Bratislava), Viktória Norisová (Rada pre mediálne služby, Platforma pre mediálnu gramotnosť), Katarína Valasová (moderátorka), Veronika Hincová Frankovská (Demagóg), Lucia Lišiaková (MIRRI) a Jaroslav Valúch (Transitions).
Prezentáciu 'Digitálni seniori' predstavila Lucia Lišiaková (MIRRI)
ČESKÍ PARTNERI
Podstatnou súčasťou Barcampu boli panelové prezentácie ako aj prezentácie odborníkov z Českej republiky, ktorí zároveň priniesli aj svoje skúsenosti z podobných podujatí ktoré realizovali v posledných rokoch na rôznych miestach v ČR. Prezentácie kolegov z ČR boli inšpiratívne a otvorili viaceré dôležité témy.
Kateřina Lukaničová (Elpida) hovorila o Overovacích dielňach
Ondřej Hlavín (Elpida) predstavil možnosti online vzdelávania pre seniorov, ktoré Elpida spustila v novembri 2023
Lucie Čejková (Fakescape) predstavila koncept gamifikácie mediálnej výchove pre seniorov
WORKSHOPY
Inou dôležitou súčasťou Barcampu boli workshopy:
->Generatívna umelá inteligencia - Ján Trangel (Živé.sk)
->Factchecking - Veronika Hincová Frankovská (Demagóg.sk)
->Komunikačné techniky - Ivana Ivanová (PDCS)
Ján Trangel z technologického portálu zive.sk predstavil tému umelej inteligencie, jej výhod, ale aj viacerých rizík
Veronika Hincová Frankovská (Demagóg.sk) viedla workshop 'Overovanie faktov'
Ivana Ivanová (PDCS - Partners for Democratic Change Slovakia) viedla workshop 'Ako komunikovať s niekým kto ma iný názor'
Matúš Ferenčík, spolupracovník na seniorských projektoch zo Senice
Pozitívne ohlasy českých kolegov boli napríklad na panel v ktorom diskutovali aktívni seniori o rozličných aspektoch vzdelávania seniorov, ako tomu bolo v paneli počas druhého dňa Barcampu - Peter Mach (Združenie kresťanských seniorov Slovenska, bývalý predseda Štatistického úradu SR), Miloš Nemeček (občianske združenie Bagar, bývalý predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače) a Ján Cangár (MEMO 98, bývalý pracovník Štátneho pedagického ústavu).
Ivan Godársky (MEMO 98)
Peter Mach analyzoval vekové, aj iné údaje o štruktúre obyvateľstva Slovenska
Miloš Nemeček hovoril o vzdelanostnej štruktúre a vplyve tradičných médií na seniorov
Ján Cangár, ako zrakovo znevýhodnený senior spomínal vlastnú skúsenosť s používaním umelej inteligencie
V rámci projektu Countering Disinformation Among Vulnerable Populations in Central Europe vytvoril náš český partner Transitions spoločne s organizáciou Elpida aj vzdelávací kurz pre starších ľudí a seniorov - Faktjokurz.cz. Kurz je zatiaľ dostupný v češtine (na jeho slovenskej verzii pracujeme).
Súčasťou kurzu je aj séria krátkych dvojjazyčných (čeština, slovenčina) videí:
Ako spoznať, KTO je autorom informácie? VIDEO 1
Ako spoznať, ČO je obsahom informácie? VIDEO 2
AKO sa informácia prezentuje? VIDEO 3
Ako spoznať, KOMU je informácia určená? VIDEO 4
Počas projektu boli vytvorené viaceré aktivity ako pilotné online webináre, metodický manuál webinárov pre starších ľudí a seniorov, či edukačné videá k očkovaniu. Zároveň sme vytvorili sériu informačných letákov o tom ako sa orientovať v informačnom bludisku:
-> FAKTY ALEBO VÝMYSLY ONLINE (Ako si overiť či ide dôveryhodný materiál)
-> JE V KAŽDOM VTIPE ZRNKO PRAVDY? (Ako rozpoznať nedôveryhodné zdroje a dezinformácie)
-> AKO POSÚDIŤ PRAVDIVOSŤ VÝROKU
-> AKO SKONTROLOVAŤ PRAVOSŤ ČLÁNKU ČI INFORMÁCIE
-> AKO OVERIŤ ORIGINALITU FOTOGRAFIE
-> VERTE/NEVERTE SPRÁVAM NA INTERNETE (česky)
-> ŽIVOT V INFORMAČNEJ DOBE (česky)
-> VEDECKÝ vs KONŠPIRAČNÝ PRÍSTUP (česky)
-> AKO REAGOVAŤ NA REŤAZOVÉ E-MAILY (česky)
Naši partneri v Čechách, predovšetkým Transitions a Elpida, vytvorili sériu informačných príručiek a metodických manuálov, ktoré pomôžu starším ľuďom a seniorom zorientovať sa v online priestore. Zároveň poskytujú praktický návod a tipy ako organizovať a tematicky viesť diskusie, kurzy či semináre pre tieto komunity našich spoluobčanov.
-> Metodika pre poskytovanie mediálne-vzdelávacích služieb starším dospelým a seniorom (česky)
-> Príručka pre vyvracanie nepravdivých informácií (česky)
Pravidelne prebiehajú aj stretnutia so staršími ľuďmi a seniormi v knižniciach po Slovensku - spoločne s kolegami z Demagóg.sk (Pavol Lacko). Viac informácií o tejto línii projektu prinesieme separátne.
Mestská knižnica v Levoči
Staromestská knižnica v Bratislave
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a investícií SR (MIRRI) v spolupráci s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika a jej Centrom celoživotného vzdelávania a podpory projektov vytvorili pre seniorov viaceré školiace materiály. K dispozícii sa dajú bezplatne stiahnuť zo sekcie Digitalniseniori.gov.sk, ktorá je na stránke MIRRI.
1A) Základy práce s digitálnym zariadením - POČÍTAČ
1B) Základy práce s digitálnym zariadením - TABLET
2) VYHĽADÁVANIE informácií
3) KOMUNIKÁCIA online
4) Informačná BEZPEČNOSŤ
6) DOPLŇUJÚCE školiace materiály
Rovnako k dispozícií, možno ako pomôcka pri edukácií, sú dostupné aj edukatívne videá (5) s ambasádorom projektu Digitálni Seniori, s pánom Borisom Farkašom, ktoré sú k dispozícii na YouTube kanále ministerstva.
Projekt Countering Disinformation Among Vulnerable Populations in Central Europe je realizovaný vďaka podpore National Endowment for Democracy (NED) a vzdelávacie workshopy pre seniorov, ktoré MEMO 98 realizuje na Slovensku v spolupráci s Demagóg.sk sa konajú predovšetkým vďaka podpore Google.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591