02.04.1999
News
Uverejnená 2. apríla 1999.
Jedenásta správa obsahuje výsledky monitoringu významných elektronických médií vo februári 1999.
NAJDÔLEŽITEJŠIE POSTREHY
STV
Časový priestor, venovaný prezentácií politických správ, bol v spravodajstve STV rozdelený pomerne rovnomerne medzi vládu a strany koalície i opozície. Vláda mala 39%, koaličné strany 24% a opozičné strany 21% priestoru. Vo februári sa priestor, ktorý STV venovala správam o vláde v porovnaní s predchádzajúcim monitorovaným obdobím zmenšil.
Ešte dôležitejší ako priestor, ktorý majú jednotlivé subjekty k dispozícií, je spôsob, akým sú strany a vláda zobrazované. Obraz vládnych predstaviteľov bol v Novinách STV oveľa vecnejší a neutrálnejší ako v predchádzajúcom období, kedy boli často zobrazovaní v pozitívnom svetle. V STV, rovnako ako i v ostatných monitorovaných médiách, boli vo februári negatívne zobrazovaní predstavitelia HZDS G. Krajči a I. Lexa, v súvislosti s procesom zbavovania ich poslaneckej imunity. Táto skutočnosť sa odrazila na negatívnom obraze HZDS v spravodajstve, avšak STV priniesla i množstvo neutrálnych správ o HZDS.
Ostatné politické subjekty boli prezentované prevažne neutrálne.
Najčastejšie sa v Novinách STV objavovali M. Dzurinda, J. Migaš, I. Mikloš, B. Schmognerová, I. Lexa.
TV Markíza
Priestor, ktorý mali jednotlivé politické subjekty v TV Markíza k dispozícii a spôsob, akým boli tieto subjekty zobrazované, boli vo februárovom vysielaní podobné prezentácii, akú sme zaznamenali aj v STV. Táto podobnosť sa prejavila najmä:
- v pomerne rovnomernom rozdelení priestoru medzi predstaviteľov vlády, koalície a opozície, kedy vláda mala 33%, koaličné strany 22% a opozičné strany 19% priestoru v spravodajstve TV Markíza.
- vo vecnej prezentácii predstaviteľov vlády, keďže v TV Markíza odznelo množstvo neutrálnych informácii a pomer negatívnych a pozitívnych zmienok bol vyrovnaný.
- v negatívnom obraze predstaviteľov HZDS, najmä v súvislosti s nepriaznivou prezentáciou poslancov G. Krajčiho a I. Lexu.
Najčastejšie sa v spravodajstve TV Markíza objavovali M. Dzurinda, G. Krajči, B. Schmognerová, I. Lexa a J. Migaš.
Vo februári sme v spravodajstve TV Markíza zaznamenali jeden nekorektný príspevok:
8.2.1999 – Príspevok informoval o protivládnom mítingu pri príležitosti 100 dní činnosti vlády. V jeho závere bol spomenutý útok prívrženca HZDS na člena štábu TV Markíza a následne bola správa ukončená vetou: “ Hnutie už avizovalo prípravu ďalších protestných akcií”. Táto veta logicky vôbec nenadväzovala na predošlú, naopak, vytvorila negatívny dojem o ďalšej činnosti HZDS.
VTV
Od 16.2. realizuje MEMO 98 monitoring VTV, najmä v súvislosti s prebiehajúcou prezentáciou prezidentských kandidátov. Hoci vo februári zahŕňal monitoring iba 13 dní, rozhodli sme sa predstaviť výsledky monitorovania VTV kvôli komplexnejšiemu porovnaniu slovenskej mediálnej scény vzhľadom na prezentáciu politických strán a vlády.
Priestor, ktorý poskytla VTV predstaviteľom vlády a politických strán bol v podstate vyvážený, keďže vláda mala 30%, koalícia 24% a opozičné strany 28% časového priestoru, čo je oceniteľným faktom, vzhľadom na skutočnosť, že sa táto štruktúra približuje pertraktovanému tretinovému modelu. Najväčší priestor zo všetkých politických subjektov bol venovaný HZDS, ktoré získalo 20% spravodajského koláča.
Obraz jednotlivých strán a vlády bol neutrálny aj negatívny, keďže VTV prezentovala tiež kritické správy o všetkých politických subjektoch. Tento jav mohol mať príčinu v dôslednom prístupe spravodajstva k zobrazovaniu problémov, keď VTV priniesla názory opozície i koalície vo vzájomnej konfrontácii a umožnila tak divákovi vytvoriť si vlastný obraz o prejednávaných udalostiach. Pozitívnym javom, ktorý bolo možné z charakteru spravodajstva vybadať, bola snaha predstaviť divákovi uvedenú problematiku pohľadom viacerých strán.
ROZHLAS
SRo
SRo venoval aktivitám vlády vo februári 47,2% spravodajského priestoru. Rovnako ako i v minulých mesiacoch poskytol SRo vláde najviac času zo všetkých monitorovaných médií. Obraz vlády bol v sledovanom období prevažne neutrálny, keďže v SRo odznelo veľké množstvo vecných informácii.
Obraz politických strán bol neutrálny, čiastočne negatívny obraz HZDS mal príčinu v negatívnej prezentácií G. Krajčiho a I. Lexu.
Najčastejšie zobrazovanými politikmi boli M. Dzurinda, E. Kukan, B. Schmognerová, J. Migaš a I. Mikloš.
Rádio Twist
Priestor venovaný aktivitám vlády tvoril 39% priestoru spravodajstva. Obraz politických strán a vlády bol počas decembra a januára prevažne neutrálny a pozitívny.
Aj v Rádiu Twist boli najkritizovanejšími osobami poslanci HZDS G. Krajči a I. Lexa.
Politici, ktorých mali poslucháči Twistu možnosť počuť najčastejšie boli M. Dzurinda, E. Kukan B. Bugár, P. Csáky a Ľ. Černák.
ZÁVER
Februárový monitoring elektronických médií naznačil, že obdobie predstavovania novej vlády, ktoré sa v médiách ešte v januári prejavovalo výrazným priestorom, ktorý členovia vlády dostali, ako aj ich prevažne pozitívnym zobrazením, vystriedala vo februári ich neutrálnejšia prezentácia.
Pomer neutrálnych, pozitívnych a negatívnych informácii o politických subjektoch svedčí o vyváženejšom spôsobe, akým sú tieto subjekty zobrazované elektronickými médiami.
MEMO 98 pokračuje v monitoringu elektronických médií a o svojich zisteniach bude pravidelne informovať formou mesačných správ. V prípade, že objavíme skutočnosti, ktoré významným spôsobom znemožnia občanom prístup k presným a neskresleným informáciám, MEMO 98 na tieto skutočnosti upozorní.
V prílohe prinášame grafické zobrazenie priestoru, ktorý významným politickým stranám a vláde poskytli jednotlivé monitorované média. Súčasťou prílohy sú tiež grafy ilustrujúce tendenciu daných médií vykresľovať tieto politické strany v pozitívnom alebo negatívnom svetle a rebríček politikov zoradených podľa množstva priestoru, ktorý získali v spravodajstve elektronických médií v decembri a januári.
MEMO 98 je nezávislá a nadstranícka organizácia, ktorá monitoruje vysielanie významných elektronických médií s celoštátnou pôsobnosťou. MEMO 98 realizuje ďalšie projekty súvisiace s právami občanov na získavanie vyvážených a neskreslených informácií. Realizáciou týchto projektov sa chce MEMO 98 aktívne podieľať na procese vytvárania korektného a demokratického mediálneho priestoru na Slovensku.
Výsledky nášho monitoringu sú prístupné na internetovej stránke MEMO 98 na adrese: http://www.memo98.sk
© 1998-2023 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591