17.05.2001
Media Monitoring
Uverejnené 17. mája 2001
Grafy:
Čas venovaný témam integrácie do NATO a EÚ
Podiel subjektov na prezentácii tém integrácie do NATO a EÚ - Súhrn
Podiel subjektov na prezentácii tém integrácie do NATO a EÚ - STV
Podiel subjektov na prezentácii tém integrácie do NATO a EÚ - TV Markíza
Podiel subjektov na prezentácii tém integrácie do NATO a EÚ - TV Luna
Táto správa obsahuje výsledky monitoringu hlavných spravodajských relácií STV, TV Markíza a TV Luna. Monitoring spravodajstva zahŕňa obdobie od 1. apríla 2000 do 31. marca 2001. Výsledky monitoringu sú prehľadom zistených skutočností v sledovanom období. V rámci monitoringu hlavných spravodajských relácií sme sledovali priestor, ktorý bol venovaný integrácii do EÚ a NATO. Pri sledovaní podielu subjektov pri prezentácii tém sme z pochopiteľných dôvodov vyčlenili Ministerstvá zahraničných veci a obrany, ktorým téma integrácie spadá do ich rezortných kompetencií.
V sledovanom období sa informácie súvisiace s integračným úsilím Slovenska do medzinárodných štruktúr objavovali pomerne nepravidelne. Z výsledkov monitoringu vyplýva, že v jednotlivých médiach neexistuje dlhodobá stratégia informovania o týchto dôležitých témach. Hoci v spravodajských reláciach verejnoprávnej STV sa od začiatku roka 2001 informácie o integrácii do NATO začali objavovať častejšie, obdobie od júna do októbra minulého roka skôr pripomínalo informačné embargo, keď napríklad v auguste o vstupe do Severoatlantickej aliancie nebola ani jediná zmienka. Bez dostatočného množstva informácií môžu občania SR len ťažko kvalifikovane posúdiť všetky výhody a nevýhody, ktoré so sebou integrácia prinesie.
Nie veľmi odlišná je aj situácia pri informovaní o vstupe do EÚ, kde najviac priestoru bolo tejto téme venovaného v mesiacoch október a november 2000 v súvislosti so summitom EÚ vo Francúzsku (8.12. 2001). Na rozdiel od evidentného nárastu informácií dotýkajúcich sa integrácie do NATO od začiatku tohto roka sme podobný trend v STV v súvislosti s informovaním o vstupe do EÚ nezaznamenali, keď sa tejto téme venovalo viac priestoru až v marci 2001. Z celkového porovnania však vyplýva, že prezentácii integrácie do EÚ bolo venovaný vyše dvojnásobný priestor ako integrácii do NATO (4 hodiny 50 minút v porovnaní s 2 hodinami a 15 minútami).
Pri podiele jednotlivých monitorovaných subjektov v rámci vyjadrovania sa k daným témam sme taktiež zaznamenali v sledovaných televíziách pomerne značné rozdiely. Zatiaľ čo k téme integrácie do NATO sa mali možnosť vyjadriť predstavitelia pomerne širokého spektra zainteresovaných subjektov, pri prezentácii informácií o vstupe do EÚ jednoznačne dominovala vláda (jej predstavitelia dostali takmer 70 % z celkového času venovaného tejto téme). Napriek tomu, že takmer všetky parlamentné strany (s výnimkou SNS) deklarovali svoj záujem o vstup Slovenska do transatlantických a európskych štruktúr, predstavitelia opozičných strán sa predovšetkým k téme integrácie do EÚ vyjadrovali pomerne málo. Ešte zaujímavejšou sa zdá byť skutočnosť, že predstavitelia koaličnej SMK sa k témam integračných snáh Slovenska v hlavných spravodajských reláciách za obdobie celého roka vôbec nevyjadrovali. Taktiež prezident R.Schuster, ktorý od začiatku svojho pôsobenia vo funkcii deklaroval svoju jednoznačnú podporu a snahu urobiť všetko preto, aby sa Slovensko integrovalo do obidvoch medzinárodnych štruktúr, sa k obom témam veľmi často nevyjadroval (aj napriek prihliadnutiu na skutočnosť, že predovšetkým minulý rok sa vzhľadom na svoj zdravotný stav nemohol plne venovať svojej funkcii).
Priložené grafy znázorňujú časový priestor, ktorý bol v sledovaných médiách venovaný prezentácii daných tém, ako aj podielu jednotlivých monitorovaných subjektov pri vyjadrovaní sa k daným témam.
MEMO 98 je nezávislá a nadstranícka organizácia, ktorá monitoruje vysielanie významných elektronických médií s celoštátnou pôsobnosťou. MEMO 98 realizuje ďalšie projekty súvisiace s právami občanov na získavanie vyvážených a neskreslených informácií. Realizáciou týchto projektov sa chce MEMO 98 aktívne podieľať na procese vytvárania korektného a demokratického mediálneho priestoru na Slovensku.
Správu aj súvisiace grafy (10) nájdete na našej internetovej stránke: www.memo98.sk.
Vytvorenie tejto správy bolo podporené organizáciou National Endowment for Democracy.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591