07.09.1998
Media Monitoring
News
MEMO 98 je nezávislou a nadstraníckou iniciatívou. Projekt je zorganizovaný Helsinským občianskym zhromaždením a Združením na podporu lokálnej demokracie za účelom systematického sledovania mediálnej prezentácie volieb do Národnej rady SR naplánovaných na 25. a 26. septembra 1998. Zistenia MEMO 98 nemajú slúžiť na podporu niektorého kandidáta alebo politickej strany. Dodržiavaním presne stanovených a prísnych metód sa MEMO usiluje poskytovať informácie, ktoré slovenskej verejnosti pomôžu dozvedieť sa skutočnosti, ktoré sú nevyhnutné pri správnom rozhodovaní sa.
MEMO 98 monitoruje dve hlavné televízne a dve hlavné rozhlasové stanice už osem týždňov. Rovnako sme po dobu siedmich týždňov monitorovali päť najvýznamnejších denníkov. Prevažná časť výsledkov monitoringu MEMO 98 je prístupná na internetovskej adrese:
http:// www.memo98.sk
K dnešnému dňu máme k dispozícii výsledky monitoringu elektronických médií za obdobie šesť a pol týždňa, ktoré skončilo 26. augustom, čiže oficiálnym začiatkom volebnej kampane. Výsledky nášho monitoringu naznačujú, že hlavné trendy, ktoré sa objavovali v období pred oficiálnym začiatkom volebnej kampane naĎalej pretrvávajú.
Výsledky MEMO 98 neustále potvrdzujú javy, ktoré boli zjavné počas celého projektu. Tak v predvolebnom období, ako aj počas obdobia oficiálnej volebnej kampane, spravodajstvo STV neposkytuje slovenským voličom presné, vyvážené a nezaujaté pokrytie relevantných politických udalostí. Nasleduje piata z pravidelných správ, ktoré MEMO 98 vydáva počas septembrových volieb.
NAJDÔLEŽITEJŠIE POSTREHY
Siedmy a ôsmy týždeň monitorovania televízneho a rozhlasového vysielania priniesol informácie, ktoré potvrdzujú naše doterajšie závery o problémoch spravodajského pokrytia, predovšetkým v prípade STV. Počas uplynulých dvoch týždňov sme vo vysielaní STV a TV Markíza zaznamenali tieto tendencie.
TELEVÍZIA
Výsledky monitorovania STV a TV Markíza počas obdobia ôsmich týždňov pred parlamentnými voľbami na Slovensku jasne a presvedčivo ukazujú zneužitie verejnoprávnej inštitúcie STV na stranícke ciele. Nevyváženosť, skresľovanie a dezinformácie sa pre STV stali normou. Počas sledovaných dvoch týždňov, čiže v čase do šiesteho septembra 1998 (tak isto ako počas predošlých šiestich týždňov) STV ponúkala omnoho viac vysielacieho spravodajského času vláde a vládnej koalícii, ako Markíza. Naopak Markíza zasa priniesla neporovnateľne viac správ o SDK, SDĽ a SOP, ako STV. Ešte dôležitejším faktorom, než množstvo vysielacieho času, je spôsob, akým sú významné politické strany a vládne aktivity prezentované.
Pretrváva však stav rozdielnej vyváženosti v rámci každého spravodajského bloku na týchto televíznych staniciach. Počas uplynulých dvoch týždňov Markíza odvysielala niekoľko spravodajských blokov, ktoré neinformovali o skutočnosti vyčerpávajúco. Tento trend má však trvale výraznejšiu podobu na verejnoprávnej STV.
Počas uplynulých dvoch týždnov TV Markíza odvysielala niekoľko spravodajských blokov, ktoré sa javia ako nevyvážené, resp. nepresné:
31.8. 98 – v správe o prepustení zamestnanca okresného úradu v Partizánskom z dôvodov jeho politickej orientácie a odmietnutí vstupu do HZDS, spravodajský vstup neobsahoval názory a vysvetlenia predstaviteľov HZDS. Správa bola nevyvážená.
6.9.98 - R. Schuster hovoril o otázkach súvisiacich s SOP, hoci bol predstavený ako primátor Košíc.
V prvých týždňoch monitorovania televízneho spravodajstva STV zistil náš monitorovací tím určité tendencie, ktoré sa v ďalších týždňoch potvrdili a stali akousi stálou súčasťou vysielania našej verejnoprávnej televízie. Medzi spomínané tendencie patrili okrem nevyváženého spravodajstva, skreslených a neúplných informácii aj tzv.mediálne efekty, o ktorých sme Vás v predchádzajúcich správach informovali. Hovorí sa, že niektorým veciam človek uverí, až keď ich zažije na Avlastnej koži. Práve takúto skúsenosť nám poskytla verejnoprávna STV dňa 31.8 1998, keď si na mušku zobrala projekt MEMO 98 a nám tým uľahčila prácu pri zaznamenávaní spomínaných mediálnych efektov. Na otázku redaktora ohľadne spravodlivého percentuálneho modelu vysielania televíznych staníc, bola odpoveď koordinátora projektu useknutá v polovici, čo v konečnom dosledku navodilo atmosféru, že na danú otázku nevie odpovedať. Okrem toho sme sa dozvedeli, že členovia monitorovacieho tímu sú Aamatérski odborníci a majú akýchsi poradcov, ktorí zostávajú v anonymite, ale ani slovkom neboli spomenuté konkrétne výsledky monitorovania.
3.9 1998 bola podrobená kritike tzv. mediálna bašta opozície (rozumej TV Markíza, citát zo spravodajstva STV ), pričom im poslúžili aj dva mediálne efekty z našej tretej správy, ktoré boli tie vytrhnuté z kontextu. V spomínanej súhrnnej mesačnej správe sme zaznamenali tri mediálne efekty v spravodajstve TV Markíza a štrnásť vo vysielaní STV, o ktorých však v danej reportáži tvorcovia pomlčali.
6.9 1998 boli na pranier zobrané všetky mimovládne organizácie, ktoré sa v tomto predvolebnom období Aako daždové kvapky rozpršali do slovenskej predvolebnej pôdy a ktoré si vraj za humánne ciele skryli iné ako nadstranícke úsilie. Moderátorka STV obvinila spomínané mimovládne organizácie z manipulácie s prvovoličmi a položila si básnickú otázku, či by nebolo lepšie najskor občana naučiť, čo to demokracia je. Nuž my sa domnievame, že demokracia okrem iného znamená aj schopnosť a možnosť vedieť si vypočuť aj názor toho druhého. Toto základné demokratické pravidlo však verejnoprávna STV nerešpektuje, kedže neustále prezentuje názory a myšlienky prívržencov jednej strany a iné názory ignoruje.
Za posledné dva týždne sme zaznamenali zvýšený výskyt príspevkov namierených proti SOP a jej vrcholným predstaviteľom. Všetky uvedené prípady sa dajú charakterizovať ako jednostranne zamerané, pričom úplne absentujú vyjadrenia predstaviteľov SOP k prejednávaným ”kauzám”.
27.8.98 – ”Poznámka” venovaná kritike SOP (2:56). Príspevok bol názorovo jednostranný a hoci boli uvedené informácie v neprospech SOP, predstavitelia tejto strany nedostali priestor na vyjadrenie.
30.8.98 – ”Názory” venované SOP. Opäť kriticky a názorovo jednofarebný príspevok, kde chýbali iné názory ako tie, ktoré obviňovali SOP. Príspevok mal d?žku 4:26.
28.8.98 – Príspevok o odvolaní zástupcu primátora Košíc – Š. Andrejka. Okrem argumentácie pána Andrejka ku jeho odvolaniu z magistrátu sa sústredil na kritiku a obviňovanie SOP, napr. ”Chráň nás Boh od týchto ľudí, ktorí by mali získať v tomto štáte moc.” Celý príspevok trval 3:44. Príspevok nebol vecný najmä výberom použitím emotívnych expresívnych výrazov. Uvedený prípad priniesla STV opäť 3.9.98. Š. Andrejko kritizuje znova SOP a žiaden z predstaviteľov SOP nedostal ani v tomto príspevku možnosť vyjadriť sa. Príspevok je zaujímavý tým, že hoci fakticky išlo o prípad odvolania člena magistrátu, Š. Andrejko sa vo svojej argumentácii zameral hlavne na kritiku strany SOP a jej predstaviteľov. Príspevok bol názorovo nevyvážený.
3.9.98 - ”Poznámka” – o bytovej politike I. Presperína, primátora Banskej Bystrice. I.Presperín bol obvinený z manipulácie s bytmi v Banskej Bystrici. Uvedené informácie diskreditovali osobu I. Presperína ako primátora i ako kandidáta SOP, pričom I.Presperín nemal v príspevku možnosť uviesť svoje stanovisko.
5.9.98 – STV opäť uvádza obvinenia na adresu I. Presperína a jeho údajnej manipulácie s bytmi, opäť bez možnosti komentovať uvedené argumenty dotknutou osobou.
_______________________________________________________________________________________________
Ďaľšou tendenciu vo vysielaní STV je diskreditácia OK 98 a uvádzanie tejto organizácie ako zaujatej či straníckej. Opäť bez možnosti členov OK vyjadriť sa k vzneseným obvineniam.
29.8.98 – ”Názory” – príspevok obviňujúci OK 98 zo zaujatosti a straníckosti. Hoci priestor dostali rôzne osobnosti , názory, ktoré odzneli boli jednofarebné a namierené proti OK 98.
4.9.98 – ”Komentár týždňa” - podľa uvedeného príspevku má O.K.98 slúžiť na ”....ovplyvnenie výsledkov volieb...” či ”..... vymývanie mozgov...” Kritizované subjekty nedostali priestor vyjadriť svoj postoj.
6.9.98 – Obvinenie OK 98 zo zaujatosti a straníckej orientácie. Opäť bez priameho vyjadrenia členov OK 98.
_______________________________________________________________________________________________
V spravodajstve STV sa často objavovala aj tématika zaujatosti niektorých médií:
30.8.98 – Zahranično-politický komentár – o zámeroch západných médií a politikov, sprevádzaný nasledovným výrokom: ”Boh ochraňuj mierumilovné Slovensko a jeho vládu pred ´objektivitou´ západných médií ! ”
31.8.98 – Príspevok o právnych súvislostiach zmeny vlastníka TV Markíza, resp. vymazaní spoločníkov TV Markíza z obchodného registra. Príspevok bol jednostranne zameraný proti TV Markíza a osobe jej riaditeľa, ktorý nedostal možnosť vyjadriť sa k problému:
”Dôsledkom vlastných chýb a akiste aj iluzórneho megalomanstva, v dôsledku ktorého postupne Pavol Rusko strácal zmysel pre realitu ...... urobil z Markízy mediálnu slúžku opozície, ktorá programovo škandalizovala ba až kriminalizovala vládnu koalíciu.”
4.9.98 – ”Komentár týždňa” – obviňujúci súkromné médiá, konkrétne rádio Twist a TV Markíza z propagandistickej kampane pre opozičné strany, a zo zaujatosti. V príspevku odzneli na adresu uvedených médií výroky ako: ”. Twist – mediálna bašta opozície...”
28.8.98 – ”Komentár týždňa” - obsahoval nasledovné výrazne negatívne stanoviská v neprospech opozičných strán a výrazne pozitívne v prospech strán súčasnej vládnej koalície a spravodajstva STV:
”Volebné triky západných expertov doteraz realizované opozičnými lídrami zjavne nezaberajú. Budú nasledovať tvrdšie spôsoby boja o voliča bežné vo vyspelých západných krajinách, akými sú napríklad fyzické útoky na protikandidátov alebo sa budú usilovať o svätožiaru mučeníkov inscenovaním útokov na vlastné osoby ?”
”Vládne strany okrem volebného zápolenia plnia náročné úlohy či už výstavbou diaľnice, realizovaním smelých plánov v energetike, alebo iných potrieb pre zabezpečenie vývoja slovenskej spoločnosti. STV prináša aj tieto informácie, čím napĺňa svoju verejnoprávnosť.”
1.9.98 – ”Bez komentára” – uvedenie archívnych materiálov z roku 1992 – Akt podpisu ústavy SR. V čase predvolebnej kampane je možné chápať takéto používanie archívnych záberov ako snahu označiť tých, ktorí hlasovali za prijatie ústavy ako politikov s ”pro-slovenským” a tých, ktorí hlasovali proti ako politikov s ”proti-slovenským” postojom.
ROZHLAS
V období dvoch týždňov, ktoré končilo 6. septembrom 1998, Slovenský rozhlas venoval vláde a vládnej koalícii viac priestoru ako Rádio Twist. Rádio Twist prinieslo viac spravodajstva o SDK a SDĽ. Obraz vlády a HZDS v Slovenskom rozhlase bol častejšie pozitívny alebo neutrálny, ako negatívny. Rádio Twist vykreslovalo vládu a HZDS pozitívne, neutrálne ako aj negatívne. SDK bola Rádiom Twist tiež vykreslovaná pozitívne, negatívne a neutrálne, zatiaľ čo v Slovenskom rozhlase bol jej obraz pozitívny alebo neutrálny.
TLAČ
MEMO 98 Ďalej monitoruje päť najvýznamnej?ích denníkov. Priložené údaje naznačujú, že štyri z monitorovaných denníkov majú tendenciu vykreslovať vládu a HZDS v negatívnom svetle. Slovenská republika sa vyznačuje silnou provládnou orientáciou a je trvale naklonená HZDS.
ZÁVER
Naše závery, podložené podrobnými údajmi z ôsmich týždňov, zostávajú nezmenené. STV si opätovne vyžaduje zvláštnu zmienku, kedže neposkytuje slovenským občanom vo svojom spravodajstve názory druhej strany a sústavne uprednostňuje isté stranícke záujmy, čím nesp?ňa svoje poslanie verejnoprávnej inštitúcie.
V prílohe prinášame grafické zobrazenie priestoru, ktorý významným politickým stranám poskytli jednotlivé monitorované média. Súčasťou prílohy sú tiež grafy ilustrujúce tendenciu daných médií vykreslovať tieto politické strany v pozitívnom alebo negatívnom svetle.
Uvedené údaje sú podložené monitoringom za posledné dva týždne a súčasne v podobe porovnávacích grafov zobrazujúcich tendencie v poskytovaní spravodajského priestoru pred oficiálnym začiatkom volebnej kampane ako aj od 26. augusta, oficiálneho začiatku volebnej kampane.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591