22.09.1998
News
Uverejnené 22. septembra 1998
Projekt MEMO 98 je nezávislou a nadstraníckou iniciatívou -bol zorganizovaný Helsinským občianskym zhromaždením a Združením na podporu lokálnej demokracie za účelom systematického sledovania mediálnej prezentácie volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, naplánovaných na 25. a 26. septembra 1998. Zistenia MEMO 98 nemajú slúžiť na podporu niektorého kandidáta alebo politickej strany. Dodržiavaním presne stanovených a prísnych metód sa MEMO usiluje poskytovať informácie, ktoré slovenskej verejnosti pomôžu dozvedieť sa skutočnosti, ktoré sú nevyhnutné pri správnom rozhodovaní sa.
MEMO 98 monitoruje dve hlavné televízne a dve hlavné rozhlasové stanice už desať týždňov. Rovnako sme po dobu takmer deviatich týždňov monitorovali päť najvýznamnejších denníkov. Výsledky nášho monitoringu sú prístupné na internetovskej stránke MEMO 98 na adrese: http:// www.memo98.sk
K dnešnému dňu máme k dispozícii výsledky monitoringu elektronických médií za obdobie šesť a pol týždňa, ktoré skončilo dvadsiatym šiestym augustom, čiže oficiálnym začiatkom volebnej kampane. K dispozícii máme aj výsledky za obdobie 24 dní od začiatku oficiálnej volebnej kampane. Výsledky nášho monitoringu naznačujú, že trendy, ktoré sa objavovali v období pred oficiálnym začiatkom volebnej kampane, pretrvávajú.
Počas uplynulých dvoch týždňoch ovládli médiá rozpory obklopujúce nezrovnalosti okolo vlastníckych práv na pôde TV Markíza. I keď tieto udalosti nepochybne zohrali významnú úlohu v oblasti postavenia médií v predvolebnom období, monitorovacie aktivity MEMO 98 sa od začiatku obmedzujú na sledovanie večerných správ TV Markíza, STV, Rádia Twist a Slovenského rozhlasu. V našich výsledkoch sú preto zahrnuté iba tieto spravodajské relácie.
MEMO 98 bude pokračovať v monitorovaní médií aj počas volieb a po ich skončení. Ak však nepríde k výnimočným udalostiam, ktoré by si vyžadovali osobitnú správu, predkladáme vám posledné výsledky do začiatku volieb.
NAJDÔLEŽITEJŠIE POSTREHY
Výsledky monitoringu v posledných týždňoch pred voľbami odhaľujú pretrvávajúce a znepokojujúce problémy v spravodajskom pokrytí politických udalostí, najmä zo strany STV. Vzniknutá situácia sťažuje občanom Slovenskej republiky prístup k presným a nezaujatým informáciám, ktoré sú nevyhnutné pre kvalifikované rozhodovanie sa pri volebnom akte. Spôsob, akým STV sprostredkúva správy slovenskému divákovi, je mimoriadne nezodpovedný.
Výsledky monitorovania STV a televízie Markíza v období pred začiatkom oficiálnej volebnej kampane ako aj od jej začiatku 26.augusta jasne a presvedčivo dokazujú, že STV ako verejnoprávna inštitúcia je zneužívaná na stranícke ciele. Nevyváženosť, skresľovanie a dezinformácie sa pre STV stali normou. Od začiatku pôsobenia projektu MEMO 98 STV ponúka omnoho viac vysielacieho spravodajského času vláde a vládnej koalícii, ako Markíza. Naopak Markíza zasa priniesla neporovnateľne viac správ o SDK, SDĽ a SOP, ako STV. Ešte dôležitejším faktorom, než množstvo vysielacieho času, je spôsob, akým sú významné politické strany a vládne aktivity prezentované.
V ostatnom monitorovacom období TV Markíza odvysielala niekoľko spravodajských blokov, ktoré pôsobili nevyvážene, resp. nepresne:
Mediálne efekty spravodajstva TV Markíza kulminovali dňa 16. 9. v súvislosti so známou kauzou seba samej. Bežné spravodajstvo bolo nahradené informáciami o momentálnej situácii vo vnútri I pred budovou TV Markíza. Kamera pritom snímala aj zhromaždenie občanov, ktoré malo výrazne politický charakter. Vystupovali na ňom hlavne lídri opozičných politických strán obviňujúci vládnuce hnutie. Vzhľadom na to, že licenčná rada už v tejto veci rozhodla, nebudeme tento prípad ďalej komentovať.
Za mediálny efekt možno označiť tiež správu, ktorá informovala o výstave búst osobností, ktoré sa najviac pričinili o rozvoj SR. V príspevku odzneli rečnícke otázky na adresu Ministerstva kultúry, ktoré podľa nás mali byť adresované priamo zástupcom Ministerstva.
Počas uplynulých 12 týždňov náš monitorovací tím opäť zaznamenal veľké množstvo príkladov na nevyvážené a zavádzajúce informácie na STV. Počas prvých týždňov monitoringu sme v spravodajstve STV odhalili určité tendencie, ktoré sa v nasledujúcich týždňoch opakovali a očividne tvoria bežnú súčasť verejnoprávneho vysielania na Slovensku. Medzi uvedené tendencie patria: nevyvážené spravodajstvo, zaujaté a neúplné informácie, ako aj tzv. ”mediálne efekty”, ktoré sme uviedli v predchádzajúcich správach. Ostatných 12 dní monitorovania prinieslo niekoľko nových príkladov:
Mediálne efekty sa v Novinách STV objavovali denne, najmä v príspevkoch s názvami Poznámka, Komentár týždňa, Bez komentára a Vnútropolitický komentár. Pretože všetky tieto príspevky boli zamerané negatívne proti niektorému subjektu pokúsime sa ich podľa toho aj zatriediť.
Ohrozenie SR Západom a medzinárodnými organizáciami
Obvinenia tohoto typu sa v uplynulom období vyskytovali vo zvýšenej miere.
8. 9. bol takmer trojminútový príspevok venovaný B. Schmognerovej. Zjavným cieľom príspevku bolo obvinenie zo spojenia s KDH, no verbálny komentár rétorikou 50. rokov o.i. nepriamo naznačil spojenie B. Schmognerovej s americkými špeciálnymi službami.
11. 9. Komentár týždňa redaktora Kapustu sa spočiatku zameral na nepodložené obviňovanie opozície a občianskych aktivít, vrátane MEMO ’98. V závere však prekvapujúco obvinil Západ takýmto prevolaním: ”… som presvedčený, že náš národ odolá aj čoraz zúfalejším, teda aj agresívnejším pokusom zahraničných ekonomickopolitických kruhov vychýliť Slovensko zo samostatnej cesty.”
Ten istý deň, v príspevku Bez komentára sa opäť objavili výňatky z mesiac starej diskusnej relácie Kroky, kde poslankyňa za HZDS Belohorská a minister vnútra Krajčí obvinili občianske aktivity z kolaborácie zo Západom.
Už 7. 9. zverejnila STV anonymný list, ktorý údajne zaslali niektorí pracovníci TV Markíza priamo redaktorovi Kapustovi. Nevieme si vysvetliť, čo hľadá anonymný list v spravodajskej relácii verejnoprávnej TV.
Potom sa útoky a obvinenia proti TV Markíza objavovali skoro každý deň a stále sa stupňovali -- hlavne v čase, keď kauza Markíza vrcholila -- ako zvyčajne, bez vyjadrenia osôb, proti ktorým boli smerované.
Iné mediálne efekty v STV
Zaujalo nás obvinenie externej spolupracovníčky TV Markíza a kandidátky Nezávislej iniciatívy Vincourekovej, ktoré sa objavilo v STV, o účelovom zostrihu dvoch rôznych záznamov z mítingov HZDS. Opakovane sme v našich správach upozorňovali, že STV bežne používa techniku účelových zostrihov na diskreditáciu kohokoľvek.
Bohužiaľ, opätovne musíme konštatovať, že v sledovanom období sa vnútropolitické správy spravodajských relácií STV skoro výhradne koncentrovali na očierňovanie opozície.
Napr. 7. 9. bol primátor Banskej Bystrice a zároveň jeden z lídrov SOP, Presperin obvinený zo spojenia s podsvetím v súvislosti s obchodom s nehnuteľnosťami, no nedostal možnosť sa obhajovať. Obvinenia sa zopakovali 13. 9.
Rovnako, primátor Bratislavy Kresánek bol v dňoch 9. 9. a 13. 9. obvinený z protekčných predajov majetku mesta a nemal možnosť sa k záležitosti vyjadriť.
17. 7. sa rozbehla kauza údajných Pokynov KDH na základe neovereného dokumentu, ktorý mal charakter poplašnej správy. Reakcia predsedu KDH Čarnogurského bola zverejnená až nasledujúci deň, no zároveň bol obvinenený, spolu s podpredsedom KDH Šimkom, z nelegálnych obchodov
Počas trinástich dní monitoringu, od 9. do 19. Septembra 1998, Slovenský rozhlas venoval vláde viac spravodajského priestoru ako ktorejkoľvek politickej strane. Počas oficiálnej volebnej kampane sa obmedzil priestor venovaný všetkým politickým stranám vrátane vládnej koalície. Slovenský rozhlas však napriek tomu vykresľuje vládnu koalíciu a HzDS oveľa častejšie pozitívne ako negatívne. Informácie o opozícii boli pozitívne, neutrálne a negatívne. Rádio Twist prinieslo v ostatnom období oveľa viac správ o opozícii ako o vláde a HzDS. Zobrazovanie jednotlivých politických subjektov bolo pozitívne, neutrálne a negatívne, pričom opozičné subjekty boli vykresľované skôr pozitívne ako negatívne. V celom období pred volebnou kampaňou ako aj po oficiálnom začiatku volebnej kampane venovalo Rádio Twist viac priestoru všetkým opozičným stranám dokopy ako vláde a HzDS, pričom všetky subjekty boli vykreslené pozitívne, negatívne alebo neutrálne.
TLAČ
MEMO 98 ďalej monitoruje päť najvýznamnejśích denníkov. Priložené údaje naznačujú, že štyri z monitorovaných denníkov majú tendenciu vykreslovať vládu a HZDS v negatívnom svetle. Slovenská republika sa vyznačuje silnou provládnou orientáciou a je trvale naklonená HZDS.
ZÁVER
Naše závery, podložené podrobnými údajmi z ôsmich týždňov, zostávajú nezmenené. STV si opätovne vyžaduje zvláštnu zmienku, kedže neposkytuje slovenským občanom vo svojom spravodajstve názory druhej strany a sústavne uprednostňuje isté stranícke záujmy, čím nespĺňa svoje poslanie verejnoprávnej inštitúcie.
V prílohe prinášame grafické zobrazenie priestoru, ktorý významným politickým stranám poskytli jednotlivé monitorované média. Súčasťou prílohy sú tiež grafy ilustrujúce tendenciu daných médií vykreslovať tieto politické strany v pozitívnom alebo negatívnom svetle.
Uvedené údaje sú podložené monitoringom za posledných dvanásť dní a súčasne v podobe porovnávacích grafov zobrazujúcich tendencie v poskytovaní spravodajského priestoru pred oficiálnym začiatkom volebnej kampane ako aj od 26. augusta, oficiálneho začiatku volebnej kampane.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591