22.02.2002
Media Monitoring
Grafy:
STV (graf 1) | |
STV (graf 2) | |
TV Markíza (graf 1) | |
TV Markíza (graf 2) | |
SRo (graf 1) | |
SRo (graf 2) | |
Twist (graf 1) | |
Twist (graf 2) | |
Súhrn (graf 1) | |
Súhrn (graf 2) |
Uverejnená dňa 22. februára 2002
Táto správa obsahuje analýzu vyjadrení prezidenta SR v celoplošne pôsobiacich elektronických médiách, pričom boli zaradené iba médiá, ktoré vysielali počas celého monitorovaného obdobia – STV, TV Markíza, SRo a Twist. Obdobie monitoringu zahŕňa uplynulé dva kalendárne roky činnosti prezidenta SR, teda od 1. januára 2000 do 31. decembra 2001. Predmetom monitoringu boli hlavné spravodajské relácie uvedených médií – Noviny STV, Televízne noviny, Rádiožurnál SRo a Žurnál Rádia Twist. Sledovanými kategóriami boli priestor, ktorý prezident SR vo svojich vyjadreniach venoval iným politickým subjektom a zároveň aj spôsob, akým sa o nich prezident R. Schuster vyjadroval. Rovnako bol pri prezentácii R. Schustera sledovaný priestor, ktorý venoval konkrétnym témam.
Vyjadrenia R.Schustera o politických subjektoch (priestor a spôsob)
V súhrne všetkých sledovaných médií venoval R. Schuster vyjadreniam o iných politických subjektoch celkovo 36 min. a 12 s. Pri pohľade na jednotlivé médiá sme v priestore, ktorý poskytli prezidentovi na vyjadrenia o ostatných politických subjektoch nezaznamenali zásadné odchýlky. Najväčší priestor na tieto vyjadrenia poskytla R. Schusterovi STV – presne 11 min. 33 s., v TV Markíza to bolo 9 min. 29 s.; rozhlasové médiá prezentovali prezidenta SR veľmi podobným spôsobom – Twist 7 min. 49 s. a SRo 7 min. 21 s.
Pokiaľ ide o subjekty, o ktorých sa v hlavných spravodajských reláciách prezident vyjadroval, viac ako polovicu tohto priestoru venoval vláde. Prezidentove vyjadrenia súvisiace s vládou boli v najväčšom rozsahu prezentované v STV – 8 min. 3 s., čo predstavuje 69,7% jeho vyjadrení o politických subjektoch. Zo všetkých sledovaných médií ide o najvyšší podiel zastúpenia vlády vo vyjadreniach R. Schustera. Na veľmi podobnom priestore zobrazili prezidentove vyjadrenia o vláde obe rozhlasové stanice – v SRo to boli 4 min. 57 s. a v Twiste 4 min. 51 s (67,4%, resp. 62,1%). Naopak v najmenšom rozsahu boli vyjadrenia prezidenta venované vláde prezentované v TV Markíza – 3 min. 29 s., čo predstavuje iba 36,7% všetkých jeho vystúpení týkajúcich sa politických subjektov.
Z jednotlivých politických strán venoval prezident R. Schuster vo svojich vystúpeniach najväčší priestor HZDS – 4 min. 28 s. (12,3%) a SDĽ – 3 min. 45 s. (10,4%). Z ostatných strán mali v jeho výrokoch menej výrazné zastúpenie ešte SMK – 1 min. 31 s. (4,2%), KDH – 1 min. 25 s. (3,9%), SNS – 1 min. 7 s. (3,1%). Piatim stranám nevenoval R. Schuster pri svojich výstúpeniach ani zmienku – ANO, DU/LDU, PSNS, SDSS, SZS.
Pri prezentácii vyjadrení prezidenta v jednotlivých médiách možno hovoriť o odlišnostiach
medzi televíziami a rádiámi. Obe televízie poskytli prezidentovi priestor na vyjadrenie sa k väčšine politických subjektov, v oboch sa nezmienil o šiestich – v STV to bol okrem vyššie spomenutých strán ešte SMER, v TV Markíza ešte SOP. Televízie sa však výrazne líšia v priestore, ktorý v ich spravodajských reláciách venoval R. Schuster politickým subjektom. V STV jednoznačne dominovali prezidentove vyjadrenia o vláde, pričom jeho vyjadrenia o politických stranách sa pohybovali v rozpätí 47 až 9 sekúnd (HZDS resp. SDKÚ), boli teda pomerne vyrovnané. V TV Markíza síce takisto prevládali jeho výroky na adresu vlády, nie však tak dominantne ako v STV. Naopak zaznamenali sme zjavné časové rozdiely pri vyjadreniach na adresu samotných politických strán, keď rozpätie bolo omnoho väčšie – 2 min. 21 s. a 1 min. 58 s. až po 2 či 1 sekundu (HZDS a SDĽ resp. SDK a SMER). Pokiaľ ide o rádiá, obe venovali prezidentovi R. Schusterovi celkom významný priestor pri vyjadreniach o vláde, všeobecne však omnoho menej pri vyjadreniach o politických stranách. Výroky venované politickým stranám boli v SRo v rozpätí 56 až 3 sekundy (SDĽ resp. SNS), v Rádiu Twist v rozmedzí 55 až 1 sekunda (HZDS resp. DS a SDKÚ). V spojitosti s nimi sa teda podobne ako u STV dá hovoriť o vyrovnanosti v prezentácii stanovísk R. Schustera.
Ešte dôležitejší ako priestor, ktorý politickým subjektom venoval prezident R. Schuster, je spôsob, akým tieto subjekty prezentoval. Verejnosť mala počas uplynulých dvoch rokov pôsobenia prezidenta možnosť zaznamenať v jeho vyjadreniach okrem prevažujúceho počtu neutrálnych informácií výraznú prevahu negatívnych oproti pozitívnym zmienkam takmer o všetkých politických subjektoch. V sledovanom období sme totiž celkovo zaznamenali iba 7 pozitívnych zmienok o jednotlivých politických subjektoch, konkrétne po 3 o vláde a SDĽ a jednu o SOP. Na druhej strane išlo až o 64 zmienok s negatívnym vyznením. Jednoznačne najnegatívnejšie prezentovanou bola vo vyjadreniach R. Schustera vláda, tento spôsob vyjadrení bol evidentný vo vysielaní TV Markíza, ako aj v STV, v ktorých neodznela na adresu vlády jediná pozitívna zmienka. Vyrovnanejšia bola situácia v Rádiu Twist a prakticky vyvážene sa prezident o vláde vyjadril v SRo. Spolu sme zaznamenali iba dve strany, o ktorých sa R. Schuster vyjadril iba v neutrálnej rovine – SMK a KDH.
Pri porovnaní médií možno znova naznačiť podobný spôsob prezentácie vyjadrení R. Schustera v oboch televíziách – obe priniesli výrazný podiel negatívnych výrokov oproti takmer žiadnym pozitívnym. V rádiách boli naopak prezentované väčšinou vyjadrenia, v ktorých prezident informoval o politických subjektoch neutrálne. V rádiách sme zaznamenali iné ako neutrálne výroky okrem vlády iba na adresu jedinej politickej strany, v televíziách na adresu siedmych, resp. štyroch (STV – TV Markíza).
Vyjadrenia R.Schustera ku kauzám (priestor)
Počas sledovaného obdobia sa prezident R. Schuster vyjadril celkovo v súvislosti so 63 konkrétnymi kauzami. Jednoznačne najväčší priestor venoval R. Schuster okolnostiam vlastnej choroby – celkovo 25 min. 9 s. Táto kauza bola najvýraznejšia vo všetkých médiách, úplne dominovala v SRo (10 min. 7 s.), kde išlo o väčší priestor, ako ďalším piatim kauzám dokopy. Druhou najprezentovanejšou témou celkovo bola novelizácia ústavy (9 min. 44 s.), z médií tomu tak bolo v Rádiu Twist, naopak v TV Markíza išlo v podaní R. Schustera až o piatu tému. Vzájomne podobný priestor venoval prezident ďaľším dvom témam – integrácii do NATO a referendu HZDS o predčasných voľbách (7 min. 53 s. resp. 7 min. 19 s.). K téme integrácie do NATO sa na najväčšom priestore vyjadril R. Schuster v TV Markíza (viac ako 3 min., druhá najprezentovanejšia), v najmenšom rozsahu v SRo (40 s., v poradí až jedenásta téma). Ani druhá významná integračná oblasť Slovenska, do EÚ, nepredstavovala vo vyjadreniach prezidenta R. Schustera ťažiskovú tému, bola jeho šiestou najprezentovanejšou témou (4 min. 59 s.), najvýraznejšie to bolo opäť v TV Markíza (viac ako 2 min., štvrtá naprezentovanejšia), menej v Rádiu Twist (22 s., desiata téma) a v SRo (59 s., deviata téma). Podobne aj ďalšia veľmi významná vecná téma – reforma verejnej správy, nerezonovala vo vystúpeniach R. Schustera príliš často. Celkovo išlo o siedmu najzobrazovanejšiu tému, významnejšie sa jej však prezident venoval iba v SRo (viac ako dve min., druhá téma), v ostatných médiách nedosiahla ani úroveň desiatej témy.
Správu aj súvisiace grafy (10) nájdete na našej internetovej stránke: www.memo98.sk.
Vytvorenie tejto správy bolo podporené National Endowment of Democracy.
© 1998-2024 MEMO 98, Štefana Králika 1/A, 841 08 Bratislava, Slovakia, memo98@memo98.sk, +421 903 581 591